انتشار:  سه‌شنبه 10 تیر 1399  ::  21:27   

عمار حکیم، تشکیل هم‌پیمانی عراقیون را اعلام کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رهبر جریان ملی حکمه در صدمین سالگرد انقلاب  1920 عراق، از تشکیل یک هم پیمانی جدید با مشارکت شماری از جریان های سیاسی و شخصیت های مستقل خبر داد.

به گزارش کردپرس، سید عمار حکیم، رهبر جریان ملی حکمه عصر امروز (سه شنبه) در یک سخنرانی به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب  1920 عراق، تشکیل یک هم پیمانی سیاسی، پارلمانی و مردمی بزرگ تحت عنوان هم پیمانی عراقیون (عراقی‌ها) را اعلام کرد و خاطر نشان ساخت که این هم پیمانی جدید متشکل از جریان های سیاسی و شخصیت های مستقل است.

حکیم در این باره اظهار داشت: امروز در حالی کنار هم جمع شده ایم که کشورمان با چالش های بزرگ و پر مخاطره ای درگیر شده است؛ با گسترش اپیدمی کرونا که جهان را درنوردیده و عراق نیز شاهد گسترش این بیماری و افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان است، از خداوند متعال برای فرزندان میهن خود و همه بشریت صحت و سلامت، برای مبتلایان شفای عاجل، برای جان باختگان رحمت و غفران و برای خانواده های آنها نیز صبر و اجر طلب می کنیم.

رهبر جریان حکمه ادامه داد: همزمان شاهد بحران اقتصادی سخت و کاهش شدید درآمدهای کشور هستیم که به چالشی بزرگ در برابر دولت تبدیل شده و ترتیب اولویت بندی های آن را تغییر داده است، اولویت هایی که در راس آنها تامین حقوق کارکنان و فراهم کردن بودجه های ضروری برای ایجاد اشتغال و نیز بودجه های لازم برای پیشرفت و شکوفایی کشور و افزایش درآمدهای آن است.

حکیم با بیان این که همه تحت فشاری شدید قرار دارند که نتیجه مجموعه ای از بحران های امنیتی، اداری، اجتماعی و سیاسی است، افزود: در بخش پویای صحنه سیاسی ملی با اراده مردمی و جوانی مواجه هستیم که برای اصلاحات کمر همت بسته و عزم خود را جزم کرده است؛ جوانان ما به نحوی درخشان در تظاهرات مسالمت آمیز، آگاهانه و مسئولانه اراده خود را بیان کردند و در این راه خون های پاکی ریخته شد؛ رویارویی با این چالش ها و تحقق خواسته های ملت و جوانان ما، گام های جدی و فوری در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، پارلمانی و دولتی را لازم دارد.

رهبر جریان حکمه در ادامه نیز تصریح کرد: در این چارچوب و با در نظر گرفتن مسئولیت ملی خویش و در صدمین سالروز انقلاب جاودانه 1920، تشکیل یک هم پیمانی سیاسی، پارلمانی و مردمی بزرگ را اعلام می کنیم که از کشور راه اندازی می شود، در فضای کشور فعالیت می کند و نتیجه تلاش آن نیز به سود کشور خواهد بود و به دور از سهمیه بندی و برنامه های تنگ و بسته باندها و دسته ها و خارج از زد و بندهای مشکوک و تفاهم های بی نتیجه موقت، از کشور قدرتمند و توانمند دارای حاکمیت ملی و اراده ناب مردمی حمایت می کند.

حکیم همچنین اعلام کرد: این هم پیمانی بزرگ که از گروهی از جریان های سیاسی و شخصیت های مستقل ملی تشکیل شده، به خواست اعضای آن "هم پیمانی عراقیون" نام گرفته تا بازتاب راستین تحولات پی در پی کشور باشد و اعتدال و میانه گرایی و حمایت از پروژه ملی و گفتمان وحدت طلب را بنیان استوار نمایندگی صریح و عادلانه نیروهای کشور سازد.

رهبر جریان حکمه ملی در ادامه نیز اهداف هم پیمانی عراقیون را این گونه تشریح کرد:

1 ـ تقویت کشور و نهادهای آن و کمک به اجرای یکسان قانون در مورد همگان و بازگرداندن اعتماد به نظام سیاسی کشور.

2 ـ حمایت از نیروهای مسلح کشور، شامل ارتش، پلیس، حشد الشعبی، سرویس مبارزه با تروریسم و نیروهای پیشمرگه در چارچوب نهادینه شده آنها و در چارچوب پایبندی آنها به مسئولیت خود درون ساختارهای قانونی و سیاست های کشور.

3 ـ کمک به روند اصلاحات جدی، شجاعانه و قاطعانه در مبارزه با فساد و هدر دادن اموال عمومی.

4 - تحقق خواسته های مشروع ملت و حمایت از آن.

5 ـ توانمندسازی رویکرد اعتدالی در حمایت از ثبات سیاسی.

6 - دور ساختن عراق از جبهه بندی های منطقه ای و نزاع های بین المللی و تبدیل آن به بازیگری اصلی در فرآیند نزدیک کردن دوستان و برادران به یکدیگر، حل و فصل بحران ها و رفع نزاع ها در منطقه و کمک به برقراری روابط دوستانه و تقویت منافع متقابل با کشورهای منطقه و جهان.

7 ـ تاکید بر خواسته اساسی برگزاری انتخابات زودهنگام؛ انتخاباتی شفاف و عادلانه که در آن حقوق همگان بدون هیچ گونه تبعیض یا فریبکاری تامین شود و کمک به تدارک مقدمات اجرای آن.

8 ـ حمایت از تلاش ها برای اصلاح و بهبود واقعی نظام سیاسی کشور به طور کلی و کنار گذاشتن روش های بی فایده توافقی که روند اصلاح و ساخت و بازسازی کشور را متوقف کرده است.

9 ـ گسترش تدابیر تامین بهداشتی و توسعه اقتصادی و بازپس گیری پیشگامی ملی.

10 - حمایت از روند بازسازی، تامین خدمات در استان های جنوبی، تقویت دولت های محلی و کمک به بازگشت آوارگان و بازسازی مناطق آزاد شده از چنگ داعش تا رسیدن به مرحله خدمات عادلانه  و تامین زندگی آزاد و شرافتمندانه برای همه شهروندان.

حکیم در ادامه نیز ضمن تاکید بر این که هم پیمانی عراقیون شمار زیادی از نمایندگان مجلس عراق را در بر می گرد با این حال به اعداد و ارقام بسنده نمی کند بلکه می  کوشد تا الگوی جدیدی در مدیریت آگاهانه و مسئولانه سیاست ارائه کند، افزود: باید همه تلاش های ملی مخلصانه و خیرخواهانه از نیروها و شخصیت های پارلمانی و دولتی، تشکل های سیاسی، نهادها و فعالان در زمینه های مختلف با یکدیگر متحد شوند تا به یک هدف یگانه و مرکزی در تاکید بر عزم جدی برای پشتیبانی از روند کشور توانمند و تقویت آن برسند.

رهبر جریان حکمه همچنین تصریح کرد: بدون کشور توانمند نمی توان به جنگ چالش ها و بحران ها رفت؛ بدون کشور توانمند نمی توان از حقوق صیانت کرد و حرمت ها را پاس داشت؛ بدون کشور توانمند نمی توان مانع از فساد شد و دست سارقان و جنایتکاران را برید؛ پس از کشور توانمند و قدرتمندی که بتواند حقوق مردم را تامین و آینده جوانان و فرزندان ما را تضمین کند، گریز و گزیری نداریم.

حکیم با تاکید بر این که جنگ و دعوا، نزاع و ترور شخصیت، بدنام کردن این و آن و غبارآلود کردن فضا دیگر بس است، اظهار داشت: امروز روز اقدام و اصلاح است، روز رقابت سالم در چارچوب نهاد کشور و نه خارج از آن.

رهبر جریان حکمه در دعوت از همگان برای پیوستن به هم پیمانی جدید خود نیز گفت: ما در هم پیمانی عراقیون دست خود را به سوی هم پیمانی های سیاسی، اجتماعی و مردمی استوار بر پایه همکاری، همبستگی و هم افزایی برای خدمت به میهن و ملت خود و یکپارچه سازی تلاش ها جهت فعال سازی نقش مجلس و تصویب قوانین لازم برای تامین خدمات و حمایت از مسیر اصلاحات در کشور، دراز می کنیم.

حکیم در این باره افزود: ما تاکید می کنیم به هر کسی که خواهان پیوستن به این هم پیمانی باشد، هر کس که در خود توانایی ایثار، فداکاری و ترجیح دادن منافع عالی کشور به هر منفعت دیگری را می بیند، خوش آمد می گوییم.

رهبر جریان حکمه در پایان نیز عنوان کرد: به یاری خدا به مسیر اصلاح سیاسی، بازگشت اقتدار کشور و حاکمیت، تثبت اعتدال و ثبات ادامه می دهیم و در این راه از سرزنش ها بیمی نداریم چرا که حق قطب نمای ما و تحقق رویای جوانان هدف اصلی ما است؛ به یاری خداوند متعال؛ درود بر مرجعیت آگاه، نیروهای مسلح، حشد الشعبی و شهدای والامقامی که در راه این میهن جان سپردند؛ درود بر ملت بزرگ عراق.