انتشار:  سه‌شنبه 10 تیر 1399  ::  21:41   

وزیر خارجه لیتوانی خبر داد؛

رای ترکیه به طرح ناتو با وجود منوط کردن آن به «تروریست» خواندن کردها

سرویس جهان- وزیر خارجه لیتوانی گفت اعضای ناتو با دولت ترکیه که رای به طرح دفاعی را منوط به تروریست خواندن نیروهای کرد سوریه کرده بود، سازش کرده اند و این طرح نهایی شده است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از نشریه بی ان اس، طرح دفاعی ناتو برای دفاع از لهستان و کشورهای بالتیک در مقابل  روسیه که با مخالفت ترکیه تعلیق شده بود، تصویب شده و اعضا توانسته اند با ترکیه به توافق برسند. این توافق نتیجه سازش با ترکیه بوده است.

ترکیه قبلا تاکید کرده بود رای ترکیه به تصویب این طرح منوط به این است که کشورهای عضو ناتو حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه و نیروهای کرد سوریه موسوم به یگان های مدافع خلق را به عنوان سازمان های تروریستی اعلام کنند.

لیناس لینکویچیوس، وزیر خارجه لیتوانی امروز اعلام کرد ما می توانیم بگوییم که اکنون این مسئله حل شده و طرح به تصویب رسیده که به معنای رای ترکیه به تصویب آن است.

وی افزود شخصا از همتای ترکیه ای خود برای رای این کشور به طرح قدردانی کرده است.

وزیر خارجه لیتوانی تاکید کرد که ترکیه نیز به دنبال دفاع از منافع خود است اما در مورد علت و چگونگی سازش سایر اعضای ناتو با ترکیه بر سر رای این کشور به طرح دفاعی ناتو توضیح نداد.

بنابراین معلوم نیست که اعضای ناتو بر سر تروریست خواندن گروه های کردی سوریه در مقابل رای مثبت ترکیه به طرح دفاعی ناتو به توافق رسیده اند و یا سازش با آنکارا بر سر مسائل دیگری بوده است.

کد خبرنگار: 40101