انتشار:  چهارشنبه 11 تیر 1399  ::  10:15   

پژوهشگر مسائل سوریه:

ترکیه بار دیگر به کردهای سوریه حمله خواهد کرد

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه معتقد است ترکیه به فکر جدا کردن قحطانیه از قامیشلو و کنترل منابع نفتی آن، طی عملیات نظامی دیگری علیه کردهای سوریه است.

 

به گزارش کردپرس، فابریس بالانشه، پژوهشگر مسائل سوریه در دانشگاه لیون 2 در فرانسه هشدار داد ترکیه برای سومین بار در سه سال گذشته قصد دارد عملیات نظامی دیگری علیه کردهای سوریه انجام دهد.

وی به نشریه المانیتور در آمریکا گفت: من معتقد هستم عملیات نظامی دیگری از سوی ترکیه که قحطانیه در نزدیکی قامیشلو را هدف قرار خواهد داد در راه است.

بر این اساس، ترکیه می خواهد از دوره زمانی بین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا تا ادای سوگند رییس جمهور جدید این کشور- که از نوامبر 2020 تا 2021 ژانویه بوده و دوره انتقال قدرت است- استفاده خواهد کرد و عملیات نظامی دیگری علیه نیروهای کرد سوریه انجام خواهد داد. بنابراین ترکیه برای جدا کردن قامیشلو از مرز عراق تلاش خواهد کرد.

فابریس بالانشه معتقد است نیروهای آمریکا که زمینه حمله قبلی ترکیه به کردهای سوریه را در سال 2019 فراهم کردند، معلوم نیست تا کی در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه حضور خواهند داشت.

اخیرا برخی فرماندهان ارشد آمریکا اعلام کرده اند تصمیم آمریکا به خروج کامل از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه یک تصمیم سیاسی است و آنها آماده اجرای آن خواهند بود.

ترکیه در سال 2018 کانتون کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه را از کنترل کردهای سوریه خارج کرد و در سال 2019 نیز دو منطقه گری سپی و سری کانی را در عملیات نظامی دوم خود علیه کردهای سوریه کنترل کرد.

المانیتور درباره موضع روسیه پیرامون حمله نظامی جدید ترکیه علیه کردهای سوریه نوشت: روسیه از حمله نظامی ترکیه حمایت خواهد کرد زیرا به دنبال فشار بر نیروهای آمریکا در منطقه  نفت خیز رمیلان سوریه و اخراج کامل آمریکا از این کشور است.

کد خبرنگار: 40101