سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 12 تیر 1399  ::  23:47   

یکی از فرماندهان مرزبانی عراق در استان دهوک در اقلیم کردستان:

هیچ نیروی عراقی جدیدی وارد مرزهای اقلیم کردستان نشده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فرمانده نیروهای واحد 1 مرزبانی عراق در استان دهوک اقلیم کردستان اعلام کرد که اخیرا هیچ نیروی جدیدی از سوی دولت مرکزی عراق به اقلیم اعزام نشده است.

به گزارش کردپرس، در حالی که روز گذشته مقامات محلی در منطقه زاخو از توابع استان دهوک اقلیم کردستان از استقرار نیروهای مرزبانی تحت فرمان وزارت کشور عراق در این منطقه و برافراشتن پرچم عراق خبر دادند، دلیر فرزنده زیباری فرمانده نیروهای واحد 1 مرزبانی عراق در منطقە زاخو در استان دهوک  اقلیم کردستان، اعلام کرد که اخیرا هیچ نیروی عراقی به منطقه اعزام نشده است و نیروهای مرزبانی عراق از قبل در این مناطق حضور داشته اند.

سایت خبری و تحلیلی شارپرس، در این مورد گزارش داد که وی طی نشست خبری اعلام کرده که ارتش ترکیه در عملیات خود علیه پ.ک.ک، وارد خاک اقلیم کردستان شده و 12 منطقه اقلیم در زاخو و درگا و باتیفا واقع در استان دهوک، توسط نظامیان ترکیه اشغال شده است.

 همچنین افزود که پس از حملات ترکیه، هیئتی از سوی دولت مرکزی به ریاست فرماندهی نیروهای مرزبانی عراق وارد منطقه شده و با مقامات استان دهوک، دیدار و گفتگو کرده و مشاهده کرده اند که نیروهای مرزبانی در محل استقرار خود حضور دارند و در برخی مناطق نیز شمار نیروها افزایش داده شده و مواضع آنان برای جلوگیری از پیشروی بیشتر نظامیان ترکیه و درگیری های آنان با پ.ک.ک و وارد شدن زیان و خسارات بیشتر به غیرنظامیان تقویت شده است.

دلیر فرزنده زیباری تاکید کرد که تصمیم گرفته شده نیروهای مرزبانی در 5 نقطه تعیین شده مستقر شوند و در حال حاضر  نیروهای واحد 1 مرزبانی در یکی از نقاط تعیین شده که برای حفاظت از منطقه بسیار استراتژیک و مهم است، استقرار یافته و هیچ نیروی جدیدی نیز وارد منطقه نشده است.

وی با اشاره به اینکه ترکیه مناطقی را در اقلیم اشغال کرده گفت که این مرحله اول است و مشخص نیست که در مراحل بعدی چه روی می دهد و وزات کشور عراق نیز به این کشور اعلام کرده که نیروهای واحد 1 مرزبانی تحرکاتی را در نقاط مرزی برای جلوگیری از گسترش درگیری های میان نظامیان ترکیه و پ.ک.ک، و آسیب و خسارت به غیرنظامیان، انجام می دهند.

همچنین خاطر نشان ساخت که در هنگام نقل و انتقال نیروهای مرزبانی هیچ یک از نیروهای پ.ک.ک، در مناطق مرزی دهوک مشاهده نشده اند و مانعی از سوی آنان برای نیروهای مرزبانی ایجاد نشده است.