سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 13 تیر 1399  ::  13:22   

تشکل ناشران کرد ترکیه:

نویسندگان و ناشران کرد با فشارها و اتهامات سنگینی روبه رو هستند

سرویس ترکیه - تشکل ناشران کرد ترکیه در بیانیه ای کتبی از فشارهای حکومتی و اتهاماتی که علیه نویسندگان و ناشران کرد در ترکیه وجود دارد انتقاد کرد.

به گزارش کردپرس، تشکل ناشران کرد ترکیه در بیانیه ای کتبی با اشاره به افزایش فشارها علیه ناشران کرد ترکیه از سوی حاکمیت سیاسی عنوان کرد: «سیاست های ظلم و فشار علیه فرهنگ و زبان کردی است. بسیاری از ناشران و نویسندگان کرد با اتهامات سنگینی روبه رو هستند. این سیاست های فشار هر زمانی وجود داشته است. اکنون نیز وجود دارد و علی رغم تمام این سیاست ها نویسندگان و ناشران کرد از فعالیت هایشان عقب نخواهند ماند و به راه خود ادامه خواهند داد. با این حال در خصوص انتشارات موانع زیادی به وجود می آورند. بسیاری از انتشاراتی ها پلمپ شده و با حملات سنگین روبه رو هستند».

به نوشته روزنامه اورنسل، در ادامه این بیانیه آمده است: «حاکمیت سیاسی باید هر چه سریعتر از سیاست های فشار دست برداشته و دستگیر شده ها هر چه سریعتر از زندان آزاد شوند. در حال حاضر بسیاری از نویسندگان و مدیران انتشاراتی های کردی در زندان ها هستند. از جمله فراته دنگیزی با 10 سال حبس، بهاالدین روبار با 10 سال حبس، میرزا رونی با 7 سال حبس، عادل باشاران با 7 سال حبس در زندان به سر می برند. آزاد زال، نسرین شانلی و عادل ارزجان در حبس موقت هستند. ابراهیم خلیل تاش، مهمت دِویرَن، صوفی ایزول و عایشه کارا دستگیر شده و پرونده قضایی علیه آنان تشکیل شده است».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها