سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  دوشنبه 16 تیر 1399  ::  17:21   

دبیرکل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه«PSK» در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

ارتباط ما با «HDP» خوب است/ «P.K.K» تنها بهانه‌ای برای حمله است

سرویس ترکیه-دبیر کل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه(PSK) گفت‌:ترکیه به بهانه وجود پ.ک.ک قصد دارد هر اقدام دموکراتیک را در ترکیه زیر عنوان "ترور" معرفی کند.

«مسعود تک» دبیرکل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه(PSK) در پاسخ به این سوال کُردپرس که برخی حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) را دنبالرو حزب کارگران کُردستان(P.K.K) می‌دانند، اظهار کرد:فعالیت حزب کارگران کُردستان(P.K.K) و سیاست حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) مشخص است.حزب دموکراتیک خلق‌ها براساس قانون احزاب ترکیه بوجود آمده و راهکاری دموکراتیک را دنبال می‌کند اما (P.K.K) این چنین نیست.

وی ادامه داد:همچنین این یک چیز طبیعی است که برخی از اعضای (HDP) تحت تاثیر سیاست حزب کارگران کُردستان باشند و بخشی از این مسئله به اوضاع سیاسی در کُردستان ترکیه برمی‌گردد.

مسعود تک در پاسخ به این سوال که دستگیری رهبران و اعضای(HDP) و سلب مصونیت از پارلمانتاران این حزب را چگونه ارزیابی می‌کنید، توضیح داد:حزب دموکراتیک خلق‌ها علیه ظلم و ستم دولت بلند شده است و به همین دلیل به دنبال حقوق ملی و دموکراتیک کُردها در ترکیه است.

وی تصریح کرد:حزب دموکراتیک خلق ها چون به دنبال دموکراسی و صلح و آزادی است مورد حمله دولت قرار می‌گیرد و تعداد زیادی از رهبران آنان زندانی شده و از برخی از پارلمانتاران آن‌ها سلب مصونیت شده است.

مسعود تک افزود:اقدامات دولت ضد دموکراسی و ناقض حقوق رای دهندگانی است که به حزب دموکراتیک خلق‌ها رای داده‌اند.

دبیرکل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه(PSK) در بیان این مطلب که مشکل دولت ترکیه تنها مسئله (P.K.K) است یا با حرکت سیاسی کُردها مخالف است، گفت:بدون شک مشکل (P.K.K) است چون که مبارزه مسلحانه(P.K.K) برای دولت ترکیه تنها یک بهانه است.دولت ترکیه به صورت عمدی می‌گوید"پ.ک.ک یعنی کُرد و پ.ک.ک یعنی ترور".ترکیه می‌خواهد بدینوسیله از برخی رفتارهای نادرست پ.ک.ک که در جامعه جهانی به عنوان "اقدامات تروریستی" شناخته می‌شود، استفاده کند و تلاش برای حقوق مشروع و دموکراتیک کُردها را تحت عنوان ترور معرفی کند.

وی افزود:نباید فراموش کنیم که ماهیت دولت ترکیه بر اساس انکار و آسیملاسیون ملت کُرد و ساختارهای دیگر ملی و دینی بنا شده است.براساس این منش شونیستی، کسانی که در ترکیه زندگی می‌کنند باید ترک و مسلمان باشند و کسانی که مخالف چنین سیستمی هستند و مطالبات ملی خود را دنبال می‌کنند با برخوردهای خشن روبرو می‌شوند.

مسعود تک خاطرنشان کرد:همچنین نباید فراموش کنیم "مصطفی کمال آتا ترک" زمانی که کُردها را در (دیاربکر و آگری و درسیم و زیلان) قتل و عام کرد، (پ.ک.ک)ایی وجود نداشت.

وی تاکید کرد:کُردها چون به دنبال حقوق خود و دموکراسی و صلح هستند مورد غضب دولت ترکیه واقع می‌شوند و با شدیدترین روش‌ها با آنان برخورد می‌شود.

دبیرکل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه(PSK) در جواب این پرسش که سیاست حزب شما برای پیگیری مطالبات کُردهای ترکیه به چه صورتی است، توضیح داد:بدون شک ما هم مانند بسیاری از ملت‌های دیگر حق ایجاد کشور مستقل را داریم‌، اما با توجه به شرایط کُردها و ترکیه،سیستم فدرالیسم را برای حل مشکل کُردها در ترکیه پیشنهاد می کنیم.فدرالیسم مورد نظر ما معتقد به عدالت اجتماعی و سیاسی است.

مسعود تک در بیان این موضوع که آیا میان شما و حزب کارگران کُردستان و حزب دموکراتیک خلق‌ها ارتباطی وجود دارد که سیاست واحدی را در پیش بگیرید، گفت:ارتباطی میان ما و حزب کارگران کُردستان وجود ندارد چرا که ما حزب قانونی در ترکیه هستیم و (P.K.K) اینگونه نیست.

وی ادامه داد:اما ارتباط ما با حزب دموکراتیک خلق‌ها خوب است و می‌خواهیم که این ارتباط بهتر شود و برای آشتی و دموکراسی و مطالبات ملی کُردها در ترکیه با یکدیگر همکاری کنیم.

دبیرکل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه(PSK) در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از حمله ترکیه به کُردستان سوریه و اقلیم کُردستان عراق چیست، اظهار کرد:حمله ترکیه به اقلیم کُردستان عراق و کُردستان سوریه ادامه همان سیاست دشمنی و تقابل با کُردها است.ترکیه هرگونه دستاورد ملی کُردها در هر بخشی را خطری برای امنیت ملی خود ارزیابی می‌کند.

مسعود تک افزود:ترکیه برای از بین بردن دستاوردهای کُردها، سیاست دشمنی را در پیش گرفته و از هر اقدامی ولو حمایت از گروه‌های تروریستی اسلامی برای از بین‌ بردن این دستاوردها استفاده می‌کند.

دبیرکل حزب سوسیالیست کُردستان ترکیه(PSK) خاطرنشان کرد:حمله ترکیه به مناطق دیگر کُردستان به دلیل وجود پایگاه‌های حزب کارگران کُردستان(P.K.K) تنها یک‌ بهانه و عذر برای تقابل با دستاوردهای سیاسی کُردها است.