سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 17 تیر 1399  ::  17:53   

طرح ساماندهی کودکان کار در آذربایجان غربی تنها یک وعده بود!

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان غربی می گوید: هنوز طرح عملیاتی برای ساماندهی کودکان کار در استان ارائه نشده است، طرحی که تامین اعتبار آن به تهیه طرح واگذار شده بود.

به گزارش کردپرس، آمار دقیقی از کودکان کار و خیابانی آذربایجان‌غربی وجود ندارد. اواخر تابستان سال گذشته بود که مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی گفت: یک‌هزار و ۶٢٠ نفر کودک کار و خیابانی در این استان شناسایی شده و پرونده یک‌هزار و ٣٢٠ نفر از آنان فعال است.

به گفته سعید فریور؛ برای ١٧٠ نفر از این تعداد، ماهانه ١٠٨ هزار تومان مستمری پرداخت می‌شود.

بهزیستی آذربایجان غربی در سال گذشته 95 کودک کار و خیابانی از ۶ تا ١٨ سال را در شهرستان ارومیه شناسایی و پذیرش کرد. اما با این حال آمار دقیقی از تعداد تمامی این کودکان در استان وجود ندارد.

استاندار آذربایجان غربی سال گذشته تاکید کرد: آمار کودکان کار بهزیستی دقیق نیست و لذا دستگاههای متولی باید شناسایی این کودکان را در اولویت کاری خود قرار دهند چرا که با شناسایی کودکان کار و خیابانی نقش مهمی در کنترل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی  ایفا می شود.

محمد مهدی شهریاری در آن زمان اعلام کرد؛ بهزیستی موظف است با همکاری شهرداری، تشکل ها و انجمن های غیردولتی و با استفاده از مددکاراجتماعی در قالب تیم تخصصی در مراکزی که شهرداری در نظر گرفته کودکان کار خیابانی را ساماندهی و نگهداری نماید و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز باید برای ساماندهی کودکان کار خیابانی بودجه حمایتی را افزایش دهد.

او افزود: بخش فرهنگی شهرداری نیز باید بودجه‌ای را برای این بخش مشخص کند و اگر ساختمانی را در اختیار دارد به سازمان بهزیستی تحویل دهد تا شرایط برای نگهداری کودکان کار و خیابانی تسهیل شود.

با گذشت یک سال، هنوز اطلاعاتی جامعی در مورد کودکان خیابانی که ممکن است دارای آمار متغییری هم باشد، تهیه نشده است و سایر اقدامات هم در هاله ایی از ابهام قرار دارد. سال گذشته از یک هزار و 320 کودک کار شناسایی شده در استان، تنها برای 170 نفر از آنها مستمری تعیین شد!

طرح عملیاتی ساماندهی این کودکان همچنان خاک می خورد و خبری از اقدام اجرایی در این راستا نیست و این فراموش شدگان خیابانی، قربانی تعلل مسئولان آذربایجان غربی شده اند.

امروز طباطبایی مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه ساماندهی متکدیان و کودکان کار به مصوبه جلسات گذشته این ستاد در خصوص ساماندهی کودکان کار اشاره کرد و گفت: در این جلسات مقرر شده بود در صورت ارائه طرح عملیاتی برای ساماندهی کودکان کار اعتبارات لازم تامین و اقدامات لازم در این راستا صورت گیرد که تاکنون طرح عملیاتی در این خصوص ارائه نشده است

اکنون کرونا تهدیدی جدی برای جان این کودکان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف، کار روزانه در خیابان ها و مراکز غیر بهداشتی، تماس با منابع آلوده تبدیل شده است. اما مسئولان همچنان در پی آماده سازی طرح عملیاتی اند.