سرویس عراق
انتشار:  چهارشنبه 18 تیر 1399  ::  09:54   

تاکید بغداد بر حل مشکلات با اقلیم کردستان از طریق گفتگو

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی رسمی دولت عراق اعلام کرد که بغداد و اربیل خواهان حل مشکلات فیمابین از طریق گفتگو هستند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری وتحلیلی شارپرس، احمد طلال در نشستی خبری اعلام کرد: ما در بغداد و برادرانمان در اربیل، برای حل همه مشکلات فیمابین از طریق گفتگو مصر هستیم  و تشکیل هیئت های دو طرف نیز به همین منظور است.

وی افزود که گفتگوهای میان اربیل و بغداد در این راستا ادامه دارد و دولت عراق خواستار حل اساسی و ریشه ای مشکلات با اقلیم کردستان است و لازم است که همه مشکلات عراق توسط خود عراقی ها حل و فصل شود.

وی در مورد موضوع بازگشت نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به کرکوک نیز گفت که لازم است هماهنگی میان نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ اقلیم، وجود داشته باشد، به ویژه در مناطقی که باید تحرکات داعش را متوقف سازند.

احمد طلال ضمن محکوم کردن ترور هشام الهاشمی، روزنامه نگار، تحلیل گر و منتقد برجسته عراقی، اعلام کرد که نهادهای مربوطه تمام تلاش خود را برای شناسایی و مجازات عاملین این ترور به کار گرفته اند.

لازم به ذکر است که هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان، طی ماه های گذشته چندین بار برای گفتگو بر سر مسائل میان دولت اقلیم و دولت عراق به ویژه میزان نفتی که اربیل در ازای دریافت سهم بودجه، باید  به بغداد تحویل دهد، به بغداد سفر و با مقامات عراقی گفتگو کرده، اما این مذاکرات هنوز نتیجه ای به دنبال نداشته و قرار است که این هیئت بار دیگر برای از سر گیری گفتگوها به بغداد بازگردد.