سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 18 تیر 1399  ::  10:15   

هشدار 69 نماینده پارلمان اروپا به اتحادیه اروپا در خصوص فعالیت ترکیه علیه کردها

سرویس ترکیه – در پی سفر نماینده عالی سیاست ‌های امنیتی و روابط خارجی اتحادیه اروپا به ترکیه 69 نماینده پارلمان اروپا با انتشار نامه ای به اتحادیه اروپا در خصوص فعالیت های اخیر ترکیه علیه کردها هشدار داده اند.

به گزارش کردپرس، در پی سفر جوزف بورل، نماینده عالی سیاست ‌های امنیتی و روابط خارجی اتحادیه اروپا به ترکیه و دیدار با مقامات ترک، 69 نماینده پارلمان اروپا در نامه ای به بورل ضمن هشدار به اتحادیه اروپا در خصوص فعالیت های ترکیه علیه کردها در داخل و خارج از مرزهای این کشور خواستار اقدام در برابر نظام اقتدارگرایی رجب طیب اردوغان در ترکیه شده اند.

به نوشته خبرگزاری Mezopotamya، در نامه ای که نمایندگان پارلمان اروپا به این منظور به بورل نوشته اند با اشاره به فشارهایی که در عرصه سیاسی علیه مخالفان ترکیه صورت می گیرد به خصوص فشارها علیه نمایندگان و شهرداران وابسته به حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و همچنین حملات نظامی ارتش ترکیه علیه کردها در شمال سوریه و عراق، خواستار اقدام توسط اتحادیه اروپا در برابر این رفتار ترکیه شده اند.

در این نامه آمده است: «رئیس جمهور ترکیه با حزب عدالت و توسعه (AKP) در پنج سال اخیر به همراه مؤتلف ملی گرای تندرو خود و با استفاده از وضع قانون اضطراری در کشور یک سیستم کاملاً اقتدارگرایی را در ترکیه به وجود آورده است. در این روند 90 هزار انسان از رهبران احزاب، نمایندگان مجلس، شهردارهای کرد منتخب مردم، هزاران عضو HDP، روزنامه نگار، آکادمیسین، وکیل، نمایندگان سازمان های مدنی، فعالان حقوق بشر و ... با عنوان "تروریست" دستگیر و زندانی شده اند. حکومت ترکیه به صورت عمومی به هر کسی که از سیاست هایش انتقاد می کنند، به خصوص از سیاست های کردی حاکمیت ترکیه انتقاد می کنند نام تروریست گذاشته و آنان را خائن و دشمن دولت معرفی می کند. از انتخابات 31 مارس 2019 تا کنون حاکمیت از 65 شهرداری که HDP با رای مردم به دست آورده است به 46 شهرداری به شکل کاملاً غیرقانونی سرپرست تعیین کرده و اقدام به مصادره آن شهرداری ها کرده است. علاوه بر این در خصوص عملیات های هوایی ارتش ترکیه علیه شنگال و مخمور و عملیات زمینی که نیروهای ارتش ترکیه در 14 ژوئن 2020 در اقلیم کردستان عراق آغاز کرده اند نگرانی های بسیار جدی وجود داشته و در این حملات شهروندان زیادی جان خود را از دست داده اند. ارتش ترکیه به سمت اقلیم کردستان حرکت می کند که این حرکت نظامی باعث بی ثباتی در منطقه خواهد شد. درد و رنج انسان ها را افزایش داده و به پیشرفتی که علیه گروه تروریستی داعش به وجود آمده است آسیب خواهد زد. شرایط را برای جان دوباره گرفتن گروه های تروریستی مهیا می کند».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها