سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 18 تیر 1399  ::  10:40   

رییس مرکز اطلاعات منطقه شمال سوریه:

نفت منبع اصلی درآمد کردهای سوریه است

سرویس جهان- توماس مک کلر هشدار داد اگر آمریکا بر اساس قانون تحریم جدید مانع تبادل نفت و تجارت کردها و دولت سوریه شود مناطق تحت کنترل کردهای سوریه با بحران اقتصادی روبه رو خواهند شد.

 

به گزارش کردپرس، مجله نشنال اینترست آمریکا هشدار داد اگر قانون جدید تحریم آمریکا علیه دولت سوریه فروش نفت مناطق کردنشین به دمشق را نیز در برگیرد، کردها با مشکلات زیادی روبه رو خواهند شد.

این مجله با اشاره به مشکل کردها در فروش نفت خام مناطق تحت کنترل خود در بازارهای خارجی نوشت: کردهای سوریه قادر نیستند نفت خود را به صورت قانونی بفروشند به همین دلیل، آنها مجبورند با دولت سوریه معامله کنند. این در حالی است که آمریکا مخالف دولت بشار اسد است و دولت سوریه را تحریم کرده است.

توماس مک کلر، رییس مرکز اطلاعات و ارتباطات روژاوا در شمال سوریه معتقد است کردها از دولت آمریکا می خواهند تحریم ها مانع فروش نفت خام مناطق تحت کنترل کردها نشود.

وی در کنفرانس ویدیویی که توسط شورای امور جهانی لوس آنجلس برگزار شد، گفت: فکر می کنید که اداره خودگردان کردی چه طور توانسته است نان و سرپناه برای مردم فراهم کند؟ همه اینها به خاطر وجود نفت است.

مک کلر تاکید کرد که اگر اداره خودگردان کردی نمی خواهد مردمش گرسنگی بکشند باید نفتش را به دولت سوریه بفروشد.

وی تاکید کرد که معاف شدن کردها از تحریم های آمریکا به آنها امکان می دهد با مراکز انرژی جهانی ارتباط داشته باشند و تبادلات تجاری کردها و دولت مرکزی سوریه حفظ شود.

این پژوهشگر خارجی که مقیم منطقه تحت کنترل کردهای سوریه است، هشدار داد اعمال تحریم های کنونی آمریکا علیه سوریه به شدت روی زندگی مردم در شمال سوریه تاثیر گذاشته است و ارزش حقوق ماهانه افراد در این منطقه از 90 دلار به 20 دلار کاهش یافته است.

وی تاکید که « حتی ما نیز نمی توانیم سبزیجات بخریم. برای کردها و اعراب اطراف ما این مسئله دشوارتر است.

چارلز لیستر، پژوهشگر و رییس برنامه ضد تروریسم در موسسه خاورمیانه نیز معتقد است تحریم های آمریکا علیه سوریه روی زندگی مردم تاثیر گذاشته است.

اما هم لیستر و هم مک کلر روی یک چیز توافق دارند و آن این است که سیاست (آمریکا) در مورد نفت تحت کنترل کردها مبهم است.

برخی مقامات کردی سوریه گفته اند آمریکا قول داده است کردها را از تحریم ها علیه سوریه معاف کند و به دنبال ایجاد مکانیسم لازم برای این کار است . با این حال، هنوز اشاره ای به نوع و چگونگی اجرای مکانیسم معافیت کردها از تحریم های واشنگتن علیه دولت مرکزی سوریه نشده است.