سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 18 تیر 1399  ::  11:43   

اخطاریه ها کار خود را کردند؛

تصویب اعتبار احداث مدول دوم تصفیه‌خانه شهرک صنعتی مهاباد

سرویس آذربایجان غربی- پس از بارها اخطار زیست محیطی به تصفیه‌خانه شهرک صنعتی مهاباد به دلیل دفع غیراستاندارد فاضلاب، اکنون مسوول شهرک‌ صنعتی این شهرستان از تصویب ۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث مدول دوم تصفیه‌خانه خبر می دهد و می گوید: با  هزینه کرد آن مشکل فاضلاب این شهرک به طور کامل رفع خواهد شد.

به گزارش کردپرس، طبق ابلاغيه اداره محيط زيست مهاباد آخرین مهلت جهت بهبود وضعيت تصفيه خانه شهرك صنعتي مهاباد، خرداد ماه سال گذشته بود و قرار شد تا در عرض یک هفته ادامه فعالیت این شهرک بر اساس استاندارهای زیست محیطی مشخص شود.

با گذشت یک سال این واحد صنعتی، مجددا اخطار زیست محیطی دریافت کرد چرا که مدول اول تصفیه خانه شهرک صنعتی مهاباد دیگر جوابگوی دبی بیش از ۲ هزار مترمکعبی این شهرک نیست و میزان آلودگی پساب خروجی از چند واحد تولیدی آن بیشتر از حد استاندارد است به نحوی که تا ۴۵۰ متر مکعب در شبانه‌روز نیز افزایش پیدا می‌کند که با توجه به محدودیت حجم تصفیه‌خانه آن، بخشی از آلاینده‌ها وارد آب کانال‌های خروجی می‌شود.

فاضلاب این شهرک با دبی ۳۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز پس از خروج از تصفیه‌خانه از طریق کانال به خارج از محوطه شهرک منتقل می‌شود این موضوع بوی نامطبوعی ایجاد کرده و موجب نارضایتی روستاییان اطراف و شهر تازه تاسیس گوگ‌تپه هم شده است.

با تکمیل ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی مهاباد، در صورت فعال شدن واحدهای دیگری در این شهرک و افزایش حجم پساب، ضرورت احداث فاز دوم تصفیه‌خانه بیش از پیش اهمیت می یافت.

اما در این سال ها راه اندازی فاز دوم در گردونه تامین اعتبار سرگردان بود و استانداردهای زیست محیطی هم فدای رونق اقتصادی شده بود تا اینکه پس از بارها دریافت اخطار زیست محیطی اخیرا مسوول شهرک‌ صنعتی این شهرستان از تصویب ۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای احداث مدول دوم تصفیه‌خانه خبر می دهد و می گوید: با  هزینه کرد آن مشکل فاضلاب این شهرک به طور کامل رفع خواهد شد.

کوروش قادری در این خصوص به ایرنا می گوید: از مجموع اعتبار تصویب شده برای احداث مدول دوم این تصفیه‌خانه، ۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و ۳۰ میلیارد ریال دیگر نیز از محل اعتبارات شرکت شهرک‌های صنعتی کشور است.

او با اشاره به اینکه مدول اول این تصفیه‌خانه با حجم بیش از ظرفیت خود فعال است اضافه می کند: مدول اول تصفیه خانه شهرک صنعتی مهاباد در حال حاضر جوابگوی دبی فاضلاب وارد شده به آن نیست و به همین خاطر ساخت مدول دوم در دستور کار قرار گرفته است.

قادری در خصوص بوی نامطبوعی که در این مسیر پخش می‌شود بیان می کند: شهرک صنعتی مهاباد در طول ۱۵ سال فعالیت خود و قبل از احداث تصفیه‌خانه کنونی بخشی از فاضلاب آن در این مسیر رهاسازی می‌شد و بخش زیادی از پخش بوی نامطبوع به خاطر ته‌نشین شدن پساب سال‌های گذشته است.

اواخر خرداد ماه بود که معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی به کارخانه‌ها یک هفته فرصت داد تا طرح‌های خود را برای کنترل و هدایت فاضلاب ارائه دهند تا قبل از اینکه دستگاه قضا به این مباحث ورود کند.

 آیدین رحمانی اعلام کرد: «هیچ گونه اغماضی در خصوص پساب نباید صورت گیرد چرا که این امر بصورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است»، اما تمامی این ها در حد هشدار دوباره و تکرار مکررات بود.

اکنون که اعتبار احداث مدول دوم این تصفیه‌خانه شهرک صنعتی مهاباد، یکی از موارد آلاینده صنعتی در استان تصویب شده است باید دید چه زمانی به بهره برداری می رسد و مشکلات زیست محیطی آن کی برطرف می شود؟!

در همین خصوص در کردپرس بیشتر بخوانید؛

مدیریت پساب صنعتی آذربایجان غربی در گردونه بی انجام تکرار مکررات

اخطار زیست محیطی به شهرک صنعتی مهاباد/ مشکل تصفیه‌خانه چه زمانی حل می شود؟

کارخانه های آذربایجان غربی قبل از ورود دستگاه قضایی، فاضلاب ها را مدیریت کنند