سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 18 تیر 1399  ::  21:43   

در دیدار سفرای کشورهای عربی در بغداد

برهم صالح بر اهمیت پشتیبانی از حاکمیت عراق و توقف حملات ترکیه تاکید کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق در دیدار با سفرای برخی کشورهای عربی در بغداد، اهمیت پشتیبانی از حاکمیت کشورش و توقف حملات نظامی ترکیه را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، دفتر اطلاع رسانی برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور عصر امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی در کاخ بغداد پذیرای شماری از سفرای کشورهای عربی در عراق بوده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، رئیس جمهوری عراق و سفرای کشورهای عربی در بغداد در دیدار خود راه های تقویت روابط دو جانبه و گسترش چشم اندازهای همکاری سازنده در زمینه های مختلف در راستای تضمین تحقق منافع متقابل را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

صالح در دیدار با سفرای مذکور ضمن تاکید بر این که عراقِ توانمند و دارای حاکمیت همان پروژه ملی است که از امنیت و صلح اجتماعی این کشور حفاظت خواهد کرد، خاطر نشان ساخت که ثبات کشورش یکی از ستون های اصلی ثبات منطقه به شمار می آید.

رئیس جمهوری عراق همچنین تاکید کرد که کشورش دارای قدرت و تاثیرگذاری در حومه منطقه ای و بین المللی خود می باشد و برای ایجاد روابط پیشرفته مبتنی بر تفاهم مشترک در رابطه با بسیاری از مسائل کنونی نیز همگان باید به حاکمیت آن احترام بگذارند و در امور داخلی آن دخالت نکنند.

صالح ضمن تاکید بر اهمیت پشتیبانی از راه حل های مسالمت آمیز برای پایان دادن به بحران ها و تنش های منطقه در راستای تقویت امنیت وثبات همه کشورها، خاطر نشان ساخت که عراق امکان ندارد تبدیل به بخشی از سیاست محوربندی شود و با توجه به گستره تاریخی و نقش محوری خود و همچنین تلاش جدی برای ایجاد محیط امن برای همگرایی و اشتراک در تحقق منافع و اهداف مشترک منجر به پیشرفت، توسعه و شکوفایی اقتصادی ملت های عرب نیز برای عمق عربی خود اهتمام قائل است.

رئیس جمهوری عراق همچنین لزوم توقف حملات نظامی ترکیه به خاک کشورش را مورد تاکید قرار داده و چنین کاری را تجاوز به حاکمیت عراق و امنیت منطقه برشمرد.

صالح ضمن تمجید از موضع کشورهای برادر و اتحادیه عرب در پشتیبانی از امنیت و ثبات عراق و حمایت از در برابر ادامه حملات نظامی ترکیه، بر لزوم کار و هماهنگی مشترک جهت ایجاد راه حل برای مشکلات مرزی میان دو کشور از راه های دیپلماتیک و از طریق گفت و گوی جدی و همکاری مشترک نیز تاکید کرد.

سفرای عرب در بغداد نیز در این دیدار، ضمن تاکید بر پشتیبانی خود از تلاش های عراق در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود در برابر هر گونه دخالت خارجی، خاطر نشان ساختند که کشورهای آنها خواهان تحکیم روابط و گسترش چشم اندازهای همکاری و هماهنگی در قبال بسیاری از مسائل دارای اهتمام مشترک هستند.

برچسب‌ها:
#عراق
#برهم صالح
#حملات ترکیه
#سفرای عرب