سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 19 تیر 1399  ::  19:39   

نبود زادآوری و معضل حضور دائمی دام در جنگلهای بلوط کبیرکوه / حسن الهامی*

سرویس ایلام - بزرگ ترین معضل و مشکل جنگل های بلوط کبیرکوه، عدم رویش است، یعنی به دلیل حضور دام در مناطق مختلف جنگلی متاسفانه رویشی صورت نمی پذیرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، هر بار که عزم کوهنوردی و گشت وگذاری درکبیرکوه بزرگ و افسانه ای را دارم که تقریبا هفته ای دوبار این اتفاق می افتد، به طورناخودآگاه استرس و دلواپسی تمام وجودم را دربرمی گیرد،هول و هراسی که وصف شدنی نیست، کوهستان بزرگی که درگذشته ی نه چندان دور جایگاه انواع حیوانات وحشی بود و کسی توان عبور از جنگلهای انبوه آن را نداشته،امروزه درحال مرگ ونابودی است.

درختان تنومند و کهن داران، پیتارشده اند و درختان جوان درمعرض هرنوع آسیب هستند، از قطع شدن گرفته تا سوختن و خشکیدگی، هر کسی که یک بار قدم در کبیرکوه گذاشته باشد و دور و اطراف را به دقت دیده باشد حتما ملاحظه کرده است که بزرگ ترین معضل و مشکل بلوط عدم رویش است، یعنی به دلیل حضور دام در مناطق مختلف جنگلی متاسفانه رویشی صورت نمی پذیرد.

در کنار این معضل، آفاتی همچون سوسک چوب خوار و سوسک نقب زن و خشک سالی و ازبین رفتن چرخه اکوسیستم و عوامل مختلف دیگری که وجود دارد، متاسفانه حضور دام به صورت دائم موجب وقفه طولانی در جایگزینی انواع گونه های جنگلی به خصوص بلوط شده است و این ادعایی است که بنده در طول سالیان متمادی با چشم خود دیده ام و می بینم.

این گفته بنده هیچ تعارضی با دامداری و مخالفت بااین شغل ندارد بلکه خواسته ی ما توجه به دامدار است تا با فراغ بال به دامپروری بپردازد و تولید کند، متولیانی که می خواهند به دامدار کمک کنند و دغدغه ی دامداری و دامپروران را دارند نباید به تشویق دامدار برای حضور در عرصه های جنگلی اقدام کنند بلکه با تهیه علوفه و خرید تضمینی فراورده های دامی، آنان را در پایین دست کبیرکوه اسکان دهند و در فصل دانه ریزی گیاهان برای مدت کوتاهی اجازه ورود به جنگل را ندهند، چون حضور دائمی دام در جنگل موجب از بین رفتن جوانه های بلوط و دیگر گونه ها می شود و هیچ شکی در آن نیست و مستندات مربوط به آن هم موجود است.

نکته مهم دیگری که به تخریب جنگل و جلوگیری از رویش کمک می کند از بین رفتن و شکار حیوانات جنگلی از جمله سنجاب و کبک است که اخیرا گراز و جوجه تیغی هم به آنها اضافه شده است، بنابراین از عوامل و دست اندرکاران و اندیشمندان و صاحب نظران تقاضا مندیم و استمداد می طلبیم راه چاره ای برای جلوگیری از این مشکل مهم بلوط بیاندیشند.

در خصوص راه حلی که امکان اجرایی و عملیاتی شدن داشته باشد و بتواند در مدت زمانی نه چندان طولانی کمکی درخور توجه به رشد بلوطهای جوان بکند،لازم به توضیح است جنگلهای بلوط زاگرس و کبیرکوه مهم ترین حوزه آبریز مناطق مربوطه می باشند و با نابودی بلوط، زاگرس به کوهی فاقد پوشش تبدیل می شود که قطعا بحران بزرگی به نام بی آبی و حیات را در پی خواهد داشت.
در پایان از همه مسئولان و علاقمندان به طبیعت درخواست می کنم با تامل و تدبر و دلسوزی بیشتری به زاگرس و بلوط توجه داشته باشند.

*فعال زیست محیطی دره شهری