سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 19 تیر 1399  ::  19:57   

نگرانی کرونایی اقلیم کردستان از ورود صدها تن از دراویش قادریه به سلیمانیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مقامات گذرگاه مرزی باشماق در اقلیم کردستان اعلام کردند که صدها تن از دراویش و مریدان طریقت قادریه برای شرکت در خاکسپاری شیخ محمد کسنزانی رهبر فقید این طریقت، با گذر از این گذرگاه مرزی،  راهی شهر سلیمانیه شدند و مقامات اقلیم نیز نگران افزایش شیوع کرونا به دلیل ورود این افراد هستند.

به گزارش کردپرس، مریوان شیخ کمال مسئول گذرگاه مرزی باشماق میان اقلیم کردستان و ایران، به شبکه تلویزیونی روداو گفت که صدها تن از دراویش و مریدان طریقت قادریه از مریوان، در حال دف زدن برای شرکت در خاکسپاری رهبر فقید این طریقت شیخ محمد کسنزانی، با وجود ممنوعیت ها، از این گذرگاه عبور کرده اند.

وی افزود که عبور این افراد از مرز باشماق با وجود ممنوعیت تردد مسافرین از مرز که برای جلوگیری از شیوع کرونا اعمال شده، صورت گرفته و این دراویش و مریدان، بدون اینکه  آزمایش ابتلا به کرونا بر روی آنان انجام شود و همچنین بدون رعایت هیچ یک از پروتکل های بهداشتی و حفاظتی از مرز عبور کرده اند و نیروهای امنیتی نیز قادر به متوقف ساختن آنان نشده اند.

همچنین گفت که نگرانی های بسیاری در مورد افزایش شدید شیوع کرونا در سلیمانیه به دلیل ورود ناگهانی و خارج از کنترل این تعداد از افراد وجود دارد.

برخی از این دراویش به روداو گفته اند که با فرمان شیخ نهرو برای تشیع پیکر شیخ محمد کسنزانی پای پیاده از مریوان به راه افتاده و  به سلیمانیه می روند و تازمانی که علم این طریقت را به همراه دارند، نه از کرونا و نه هیچ چیز دیگری نمی هراسند.

دراویش همچنین اعلام کرده اند که در میان آنان افرادی از مریوان، سنندج، اصفهان و دیگر شهرهای ایران وجود دارند.

بر اساس خبر این دراویش هیچ گونه مدرک و گذرنامه ای را برای عبور از مرز ارائه نداده اند و مریوان شیخ کمال اعلام کرده که می بایست مقامات ایرانی از عبور آنان از مرز جلوگیری می کردند.

سایت خبری ملت در این مورد گزارش داد که 5 تن از دراویش هنگام عبور از مرز مجروح شده و یکی از آنان پس از پانسمان و رسیدگی توسط مقامات اقلیم به مقامات ایرانی در مرز باشماق تحویل داده شده است.

سایت خبری خندان نیز گزارش داد که برخی از منابع خبری تعداد دراویش و افرادی را که از مرز باشماق عبور کرده اند، 2 هزار نفر اعلام کرده اند.

پیکر شیخ محمد کسنزانی که در سن 82 سالگی و در آمریکا دار فانی را وداع گفت، قرار است فردا جمعه در سلیمانیه تشیع شود.