سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 19 تیر 1399  ::  22:05   

توضیحات معاون سیاسی استاندار کردستان درباره تجمع دراویش قادریه در مرز باشماق

سرویس کردستان- معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان درباره تجمع دروایش قادریه در مرز باشماق به منظور ورود به سلیمانیه و شرکت در مراسم تشییع پیکر شیخ محمد کسنزانی که 14 تیرماه پس از سپری کردن یک دوره طولانی مدت بیماری و اعزام به کشور آمریکا برای معالجه، دار فانی را وداع گفت، توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، حسین خوش اقبال در گفت و گو با خبرنگار کُردپرس، گفت: تعدادی از طرفداران مرحوم شیخ محمد کسنزانی که قرار است فردا پیکرش در سلیمانیه به خاک سپرده شود، قصد عزیمت به کشور عراق را داشتند که با برخورد خوب ماموران انتظامی ، مرزبانی و گمرک تعدادی از این عزیزان موفق شدند وارد کشور عراق شوند اما با توجه به برخی محدودیت های کرونایی در مرز و مخالفت های کشور عراق، متاسفانه در حال حاضر بیش از 150 نفر در مرز باشماق منتظر هستند.

او افزود: علیرغم همراهی و همکاری خوب ایران، کشور عراق به خاطر رعایت مسائل بهداشتی از ورود دراویش به کشورش ممانعت می کند.

خوش اقبال یادآور شد: در حال رایزنی با کشور عراق هستیم که در مورد ورود این تعداد از طرفداران آن مرحوم به یک نتیجه برسیم.

او خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه والای شیخ محمد کسنزانی و فرقه  قادریه و اهمیتی که نظام جمهوری اسلامی برای این عزیزان قائل است در طول این مدت برنامه های متعددی برای برگزاری مراسم پیش بینی شد که با توجه به تاکید خانواده آن مرحوم، به عقب افتاد اما تعدادی از طرفداران بدون هماهنگی قصد ورود به عراق را داشتند و به علت ازدحام مشکلاتی ایجاد شد.

به گفته خوش اقبال، بر اثر ازدحام دراویش در مرز باشماق، دو نفر هم مصدوم شدند که یک نفر در حال حاضر در بیمارستان مریوان بستری و حال عمومی اش خوب است و یکی دیگر از مجروحان هم در بیمارستان پنجوین عراق بستری شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچگونه مشکل امنیتی در مرز نداریم و ماموران مرزبانی، انتظامی و نمایندگان فرماندار در منطقه حضور دارند و در حال رایزنی هستند که انشاالله مشکل تردد این عزیزان حل شود.