سرویس جهان
انتشار:  یک‌شنبه 22 تیر 1399  ::  20:19   

پژوهشگر دانشگاه پلوپونیس یونان:

ترکیه از هر ابزاری برای تضعیف کردها استفاده می کند

سرویس جهان- کاتیا زاگوریتو معتقد است ترکیه برای تضعیف کردها از هر ابزاری از جمله جنگ مستقیم، سرکوب و جلوگیری از دست یابی کردها به منابع طبیعی برای تضعیف آنها و نشان دادن قدرت به مخالفان استفاده می کند.

 

به گزارش کردپرس، کاتیا زاگوریتو، پژوهشگر دانشگاه پلوپونیس یونان، در آخرین شماره نشریه داخلی سیاسی این دانشگاه هشدار داده است دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان عزم خود را برای تضعیف کردها در داخل و خارج این کشور جزم کرده است.

وی با اشاره به حملات ترکیه به کردهای سوریه در سال های 2018 و 2019 و نیز حملات اخیر به شمال اقلیم کردستان عراق، این اقدامات را تلاش برای تضعیف قابلیت های نظامی کردها عنوان کرده است.

این پژوهشگر اقدام دولت ترکیه برای احداث سدهای بزرگ در داخل ترکیه را تلاش در جهت جلوگیری از دست یابی کردهای عراق و سوریه به منابع آبی و استفاده ابزاری از آن برای تضعیف توان اقتصادی کردها توصیف کرده است.

کاتیا زاگوریتو می گوید دولت ترکیه قصد دارد با اجرای این اقدامات و از بین بردن مناطق دارای اهمیت تاریخی مانند زیر آب بردن شهر باستانی حسن کیف، تاریخ و هویت کردها را از بین ببرد و کردها در جنوب شرق ترکیه مجبور به کوچ شوند تا با تغییر بافت جمعیتی مانع از قدرت گرفتن جامعه کردهای ترکیه شود.

وی معتقد است دولت کنونی ترکیه با مشکلات اقتصادی و سیاسی زیادی روبه رو شده است و برای جلوگیری از ائتلاف کردها با دیگر احزاب اپوزیسیون در این کشور، سرکوب کردها را ابزار برای رسیدن به هدف انتخاب کرده است.

پژوهشگر دانشگاه پلوپونیس هشدار داده است سیاست سرکوب کردها در داخل و خارج ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان ادامه خواهد داشت.

کد خبرنگار:40101