سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 22 تیر 1399  ::  22:03   

تاکید شورای امنیت ملی عراق بر ادامه گفت‌وگوی دیپلماتیک برای پایان حملات ترکیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان - شورای امنیت ملی عراق بر ادامه گفت و گوی دیپلماتیک با ترکیه برای پایان دادن به حملات هوایی و زمینی خود و نقض حاکمیت این کشور تاکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری ناس نیوز، دفتر اطلاع رسانی مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق عصر امروز (یک شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که جلسه شورای وزارتی امنیت ملی به ریاست وی برگزار شده و در جریان آن نیز برخی مسائل و تحولات مربوط به این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، کاظمی در جلسه شورای امنیت ملی عراق به بیان نتایج بازدید خود از گذرگاه مرزی مندلی (سومار) در استان دیاله در شرق این کشور و تدابیر اتخاذ شده با هدف بهبود وضعیت این گذرگاه واقع در مرز مشترک با ایران و مبارزه با فساد در آن و سایر گذرگاه های مرزی پرداخت.

نخست وزیر عراق در این باره تاکید کرد که دولت وی به تلاش برای جلوگیری از سوء استفاده مفسدان از گذرگاه های مرزی و تدوین طرح های تضمین کننده توسعه گذرگاه ها، پشتیبانی از آنها و ارتقای وضعیت و سطح عملکرد آنها ادامه می دهد.

شورای امنیت ملی عراق ضمن بررسی ادامه نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی این کشور از سوی ترکیه و تاکید بر ادامه گفت و گوی دیپلماتیک با این کشور برای پایان دادن به حملات خود، خاطر نشان ساخت که این حملات، تجاوز به حاکمیت عراق است، به روابط مستحکم میان دو کشور دوست آسیب می رساند و باعث تلفات جانی و خسارت مادی نیز می شود.

در جلسه شورای امنیت ملی عراق مسئله تظاهرات نیز مورد بررسی قرار گرفت جایی که بر ضرورت حفاظت از مسالمت آمیز بودن آن در سازگاری با آزادی بیان و محافظت از حاکمیت قانون و اعتبار کشور تاکید شد.

شورای امنیت ملی عراق همچنین به پرونده ترورها پرداخته و بر لزوم انجام وظیفه نهادهای ذی ربط در این زمینه و تسریع در اعلام نتایج تحقیقات مربوط به حادثه ترور هشام الهاشمی، تحلیلگر سرشناس مسائل امنیتی و سیاسی، افشای هویت عاملان آن و عدم مسامحه در مجازات آنها تاکید کرد.

برچسب‌ها:
#عراق
#شورای امنیت ملی
#مصطفی کاظمی
#ترکیه