سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  دوشنبه 23 تیر 1399  ::  09:28   

مدیر شرکت نظرسنجی Rawest:

شانس علی باباجان در کسب آراء کردها بیشتر از احمد داوود اوغلو است

سرویس ترکیه - مدیر شرکت نظرسنجی Rawest در اظهاراتی با اشاره به فاکتور حمایت عبدالله گل از باباجان و ذهنیت مثبت کردها نسبت به گل، شانس حزب DEVA در کسب آراء کردها را بیشتر از حزب آینده ارزیابی کرد.

به گزارش کردپرس، روژ گراسون، مدیر شرکت نظرسنجی Rawest، در اظهاراتی با اشاره به استراتژی و سیاست های کردی دو حزب جدید آینده و دموکراسی و پیشرفت (DEVA) که از سوی احمد داوود اوغلو و علی باباجان پس از جدایی از حزب عدالت و توسعه (AKP) تأسیس شده اند، عنوان کرد: «هر دو حزب در منطقه کردنشین ترکیه بر روی قشر متوسط و و شهری کردها تمرکز کرده اند ولی در این میان با در نظر گرفتن فاکتور عبدالله گل، رئیس جمهور سابق ترکیه، شانس حزب DEVA و علی باباجان در کسب آراء کردها بیشتر به نظر می رسد. کردهای ترکیه خاطرات خوبی از گل دارند و در حافظه کردی وی جایگاه قابل توجهی دارد. به همین دلیل حمایت و نزدیکی گل به باباجان فاکتوری بسیار موثر در کسب آراء کردها توسط حزب DEVA به حساب می آید».

گراسون در گفتگو با خبرگزاری دویچه وله ترکی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «اگرچه حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به خصوص در سال 2014 با استفاده از فاکتور کردستان سوریه و کوبانی توانست بخش قابل توجهی از آراء کردها را به دست آورد ولی شرایط اکنون به گونه ای دیگر تغییر پیدا کرده است. با توجه به تحولاتی که در سال های گذشته صورت گرفته است آراء HDP یا بی اثر شده و یا مورد جرم انگاری قرار می گیرد. از همین رو کردها می توانند به این فکر بیوفتند که با ایجاد گستردگی در آراء خود می توانند تأثیرگذارتر باشند. به همین دلیل حتی اگر باز هم به HDP علاقه داشته باشند به دلیل تأثیر گذاری بیشتر در جریان سیاسی کشور و نا امیدی از HDP می توانند به سمت حزب DEVA تمایل پیدا کنند. ولی تمامی این ها را شرایطی که در آن دوران به وجود خواهد آمد تعیین خواهد کرد».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها