سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 تیر 1399  ::  11:04   

معاون امور بهداشتی دانشگاه کردستان؛

وضعیت کردستان همچنان قرمز است/ هشدار بازگشت موج کرونا به کردستان تا 6 هفته دیگر

سرویس کردستان-  معاون امور بهداشتی دانشگاه کردستان با بیان اینکه در حال حاضر  تعداد  بیماران بستری‌ مبتلا به کرونا در کردستان سه برابر ماه های فروردین و اردیبهشت است، گفت: با وجود کاهش موارد بستری در روزهای اخیر اما وضعیت استان همچنان قرمز است.

به گزارش کُرد پرس، دکتر ابراهیم قادری  با اشاره به رعایت  دستورالعمل‌های بهداشتی در 20 روز گذشته از سوی مردم گفت:  متاسفانه از  پنجشنبه هفته گذشته، موج دوباره بی توجهی در عدم استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی از سر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این روند باعث می‌شود تا ۶ هفته آینده دوباره شاهد افزایش مرگ و میر و ابتلا به این بیماری در استان باشیم، افزود: با وجود کاهش آمار ابتلا وضعیت استان همچنان قرمز است و تعداد مبتلایان در مقایسه با ماه‌های اول و دوم بهار، سه برابر شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه کردستان با بیان اینکه کردستان، روند سریع کاهش ابتلا به بیماری را داشت، اضافه کرد: استان کردستان با همکاری مطلوب مردم توانست در عرض ۲۰ روز این بیماری را مدیریت کند این در حالی است که برخی استان‌ها، بیش از ۵۰ روز است که با این بیماری در حد گسترده، دست و پنجه نرم می کنند.

دکتر قادری با تاکید بر اینکه شیب کاهشی بیماری نباید باعث احساس امنیت از ابتلا شود، یادآور شد: بعضی شهرهای استا ممکن است در هفته آینده، با موج های جدید بیماری مواجه شوند بطوریکه وضعیت بیماری در کامیاران، بیجار و دیواندره شکننده‌ است و با وجود کنترل خوب بیماری، نمی توان گفت که کرونا در این شهرها به اوج نمی‌رسد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه کردستان گفت: کنترل بیماری به رفتار مردم و مسوولین بستگی دارد و اگر دستورالعمل‌های بهداشی جدی گرفته شود، تا زمان درست کردن واکسن کرونا حتی اگر چند سال هم طول بکشد، می توان با این ویروس زندگی کرد و به آن مبتلا نشد.

وی با بیان اینکه موج اخیری که در استان شاهد هستیم، موج اصلی پیش بینی شده نبود، تاکید کرد: موج اصلی چهار برابر بیشتر از این موج بیمار و فوتی خواهد داشت.

قادری اظهار داشت: اگر مردم به توصیه ها توجه کافی داشتند، موج فعلی هم به وجود نمی آمد و حالا هم اگر به کاهش آمار خوش خیال باشیم و ماسک را کنار بگذاریم، قطعا بیماری اوج می گیرد و چه بسا بسیار شدیدتر از موج فعلی باشد.