سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 23 تیر 1399  ::  11:39   

وزیر خارجه سابق ترکیه:

ترکیه بازنده بزرگ طرح اتحاد میان کردهاست

سرویس جهان- وزیر خارجه سابق ترکیه معتقد است تا اینجا پروژه اتحاد میان کردهای سوریه به ضرر ترکیه تمام شده و اتحاد بیشتر میان کردهای سوریه و عراق مشکلی جدی برای این کشور ایجاد خواهد کرد.

 

 

به گزارش کردپرس، دو جریان کردی در سوریه به نام شورای میهنی کرد سوریه نزدیک به حزب دموکرات کردستان عراق و بارزانی ها و دیگری به نام اتحاد دموکراتیک سوریه یا PYD به همراه احزاب نزدیک به آن، اخیرا پس از مذاکراتی برای ایجاد وحدت به توافق اولیه دست یافتند.

یاشار یاکیش، وزیر خارجه سابق ترکیه در یادداشتی که در روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز منتشر شده، آمریکا و نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان را از حامیان مذاکرات کردهای سوریه عنوان کرده است.

وی به نقل از گزارش رسانه های ترکیه، اقلیم کردستان را حامی حملات ترکیه علیه پ.ک.ک می داند زیرا از نظر وی، نچیروان بارزانی به حمایت ترکیه از اقلیم کردستان نیاز دارد و به دلیل این که پ.ک.ک برای اقلیم کردستان نیز دردسر ایجاد کرده است رییس اقلیم کردستان از حملات ترکیه به پ.ک.ک حمایت می کند.

با این حال، وزیر خارجه سابق ترکیه اشاره می کند که ممکن است حمایت نچیروان بارزانی از کردهای سوریه و متحد شدن آنها نقشه ای برای به هم پیوستن مناطق کردنشین سوریه و عراق باشد تا با ایجاد کریدوری، راهی به سمت دریای مدیترانه ایجاد شود.

وزیر خارجه سابق ترکیه معتقد است تا اینجا هم پروژه اتحاد کردها به ضرر ترکیه تمام شده است و چه مناطق کردنشین عراق و سوریه به هم وصل شوند و یا نشوند، بزرگترین بازنده ترکیه خواهد بود.

وی معتقد است حرکت کردهای عراق و سوریه به سمت یک هویت واحد روی افزایش امیال ناسیونالیستی کردهای ترکیه نیز تاثیر خواهد گذاشت. وزیر خارجه سابق ترکیه معتقد است نزدیک شدن شورای میهنی کرد سوریه به حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه یا PYD که ترکیه آن را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می داند، موجب ناامیدی ترکیه شده است زیرا ترکیه از شورای میهنی کرد سوریه و عضویت آن در اپوزیسیون سوریه حمایت کرده است. متحد شدن شورای میهنی کرد سوریه با حزب PYD یک شکست برای ترکیه است.

وزیر خارجه سابق ترکیه با اشاره به این که مقامات ترکیه واکنش چندانی به توافق اولیه میان دو جریان کردی در سوریه نداشته اند، معتقد است شاید مقامات ترکیه به این نتیجه رسیده اند که نباید زیاد روی این توافق اولیه مانور دهند.

وی هشدار داده است در صورتی که کردها به ادامه تلاش برای توافق ادامه دهند و آن را به یک توافق منسجم تبدیل کنند، این مسئله ممکن است به درد سر جدی برای ترکیه تبدیل شود.

کد خبرنگار: 40101