سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 24 تیر 1399  ::  16:36   

صعود لحظه به لحظه دلار و دلهره مردم

سرویس کردستان - دلار در مدار صعود قرار گرفته و خیال پایین آمدن ندارد و همین عاملی برای افزایش دلهره مردم شده است چرا که افزایش نرخ ارز به ویژه در مناطق مرزی مانند کردستان بر قیمت تمامی اجناس و کالاها و خدمات تاثیر دارد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، قیمت ارز که افزایش می یابد، به دنبال آن قیمت طلا، سکه، لوازم خانگی، مسکن، خودرو، خوراک، پوشاک، ابزار تکنولوژی و تمام چیز هایی که برای یک زندگی لازم است، هم افزایش می یابد و  این یعنی افزایش هزینه خانوارها، کاهش قدرت خرید و این یعنی افزایش فقر و تبعات پس از آن.

روند صعودی نرخ ارز اگرچه در دو سال اخیر وجود داشته اما در مقطعی این روند نزولی شد و تا حدودی آرامش به جامعه برگشت و حالا دوباره آغاز شده و به صورت لحظه به لحظه در حال افزایش است. این روند افزایشی به دلهره و اضطراب مردم دامن می زند چرا که بر قیمت تمامی اجناس و کالاها اعم از خوراکی و غیرخوراکی تاثیر می گذارد. این روزها جامعه در تب و تاب مبارزه با ویروسی به نام کرونا است که نیاز به آرامش فکری دارد اما افزایش سرسام آور قیمت ها، آرامش را از مردم سلب کرده است. دیگر خواب آرام شب با توجه به اینکه در تقویت سیستم ایمنی بدن هم تاثیر دارد برای بسیاری از سرپرستان خانوار که به فکر تامین نان شب فرزندانشان هستند، معنی ندارد. سرپرستانی که از تامین کوچکترین نیاز خانواده دیگر عاجز شده اند و شب ها با دلهره سر بر بالین می گذارند. این مسئله به ویژه در کردستان که مردم درآمد چندانی هم ندارند، بیشتر نمود پیدا کرده و به افزایش فقر در این استان انجامیده است.

قیمت دلار امروز به مرز 23 هزار تومان رسیده است به نظر می رسد بانک مرکزی باید هرچه سریعتر وارد گود شده و این افزایش دلهره آور نرخ ارز را کنترل و مهار کند چرا که افزایش لحظه به لحظه آن، تبعات جبران ناپذیری به دنبال دارد که خود را در آینده ای نه چندان دور نمایان می سازد.