سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 29 تیر 1399  ::  19:16   

سرکنسول ایران در اربیل در گفتگو با کردپرس تشریح کرد:

نقشی که ایران می تواند در حصول توافق میان اقلیم کردستان و بغداد ایفا کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سرکنسول ایران در اربیل در گفتگو با کردپرس ضمن تشریح برنامه سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان بر اهمیت نقشی که تهران در به نتیجه رسیدن گفتگوهای جاری میان اقلیم و دولت مرکزی عراق می تواند ایفا کند، تاکید کرد.
 

نصرالله رشنودی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در گفتگو با کردپرس ضمن اشاره به سفر محمد جواد ظریف به اربیل پس از پایان دیدارهای وی در بغداد، به کردپرس، گفت: وزیر خارجه ایران پس از اتمام مذاکرات با مقامات دولت مرکزی در بغداد، وارد اربیل خواهد شد و با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و معاونین ایشان و همچنین با مسرور بارزانی نخست وزیر دیدار خواهد کرد و دیدار جداگانه ای هم با کاک مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) خواهند داشت. با توجه به کمبود وقت و فشرده بودن برنامه های ایشان در این سفر، احتمالا انجام دیدار دیگری میسر نباشد.


وی در ادامه گفت: سفر دکتر ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به اربیل بنا به دعوت رسمی نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق انجام می شود و این سفر مهم  در راستای تقویت روابط و توسعه همکاری های فی مابین در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و تجاری خواهد بود و طرفین درباره موضوعات و مسائل مختلف بحث و تبادل نظر خواهند کرد.
رشنودی اشاره کرد: این سفر، اولین دیدار جناب ظریف به اقلیم کردستان پس از روی کار آمدن دولت کنونی اقلیم کردستان است که یک سال از عمر آن می گذرد و با کابینه جدید در راستای تقویت روابط و توسعه همکاری ها تبادل نظر خواهد شد.
طی ماه های اخیر مذاکراتی میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان با هدف حل و فصل مسائل فی مابین و حصول توافق جامع میان طرفین در جریان بوده است، سرکنسول ایران درباره نقشی که جمهوری اسلامی ایران در نزدیک کردن طرفین و حصول توافق میان آن ها می تواند ایفا کند و نقش چنین سفرهایی در تحقق این مهم، گفت: قطعا جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد وحدت و رفع مسائل و مشکلات میان طیف های مختلف عراق از جمله کرد، شیعه و سنی و دیگر طیف ها و حفظ تمامیت ارضی عراق تلاش کرده است و همواره این سیاست و رویکرد جمهوری اسلامی در قبال عراق به عنوان کشور دوست و همسایه، بوده و خواهد بود. دوستان اقلیم کردستان نیز با توجه به اظهاراتشان چنین انتظاری از هیئت جمهوری اسلامی دارند و در دیدارها این موضوعات مطرح خواهد شد. قطعا جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کوتاهی نخواهد کرد.
رشنودی به اهمیت تاثیر سفر مقامات ایرانی به عراق و اقلیم کردستان و بالعکس در بهبود روابط تجاری و حل و فصل مشکلات و مسائل در این حوزه و نقشی که وزارت خارجه ایران در افزایش حجم تجارت میان طرفین می تواند ایفا نماید، گفت: نقش وزیر خارجه در این رابطه اساسی است و قطعا ایشان می توانند تاثیر مثبتی بگذارند تا شاهد توسعه روزافزون روابط در حوزه های مختلف باشیم.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل درباره دغدغه های امنیتی مشترک طرفین در مرزها و همکاری و هماهنگی میان آن ها در تامین امنیت مرزها، گفت: قطعا انتظار جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق این است که نسبت به تامین ثبات و امنیت مرزها اهتمام ویژه ای داشته باشند و به وظایف خود به عنوان کشور همسایه عمل نماید. به طور طبیعی خواسته هر کشوری از همسایه اش اهتمام به تامین امنیت مرزها است و انتظار جمهوری اسلامی نیز از دوستان عراقی این است همان طور که تاکنون به این موضوع مهم توجه داشته اند، توجه مضاعفی داشته باشند.