انتشار:  دوشنبه 30 تیر 1399  ::  11:21   

استاد دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا در مصاحبه با کردپرس:

همپیمانی کردهای سوریه با آمریکا عقلانی است اما واشنگتن طرفدار تعیین سرنوشت کردها نیست

سرویس جهان- دکتر مایکل کاراجیس به خبرگزاری کردپرس گفت: همپیمانی کردهای سوریه با آمریکا عقلانی است اما این کشور هیچ وقت حمایت خود را از تعیین سرنوشت کردهای سوریه اعلام نکرده است.

 

به گزارش کردپرس، وضعیت کردهای سوریه بعد از حملات ترکیه در سال های 2018 و 2019 که منجر به از دست رفتن چند منطقه مهم تحرت کنترل کردها شد دگرگون شده است. کردهای سوریه اکنون در مرزهای شمال سوریه با ترکیه که قبل از توافق ترکیه با روسیه و آمریکا تحت کنترل آنها بود تردد ندارند، تهدیدهای ترکیه همچنان باقیست، ادامه حضور آمریکا در سوریه و حمایت از کردها همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و کردها هم نتوانسته اند با دولت مرکزی بر سر مناطق تحت کنترلشان و تعیین حد و حدودها به توافق برسند.

مدیریت خودگردان شمال سوریه در کنترل حزب کردی اتحاد دموکراتیک یا PYD و احزاب همسو است. از سوی دیگر شورای میهنی کرد سوریه که به اپوزیسیون سوریه و دولت ترکیه نزدیک است خواهان تقسیم قدرت است. این دو جریان کردی در سوریه، از چند ماه قبل با میانجیگری آمریکا مذاکراتی را برای ایجاد اتحاد آغاز کرده اند. خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوعات با دکتر مایکل کاراجیس، استاد دانشگاه وسترن سیدنی آمریکا مصاحبه کرده است.

مشکلات کردهای سوریه در حفظ مدیریت خودگردان

دکتر کاراجیس به مشکلات کردهای سوریه در حفظ خودگردانی موجود اشاره کرد و به کردپرس گفت: کردهای سوریه دشمنان آشکاری دارند که ترکیه از آن جمله است.

وی در مورد رابطه کردها با روسیه و آمریکا افزود: روسیه و آمریکا تمایل دارند که با کردهای سوریه تعامل داشته باشند اما نگرانی آنها بیشتر حفظ منافع شان است نه این که بخواهند به تعهدی در برابر کردهای سوریه عمل کنند. روسیه هم حامی اصلی دولت سوریه است و هم به طور فزاینده رابطه خود را با ترکیه گسترش می دهد. البته باید گفت که تعهدات روسیه نسبت به ترکیه و اجرای آنها مهم تر از تعهدات این کشور نسبت به کردهای سوریه نیست. در این رابطه، با وجود خیانت و رفتار ناپسند دونالد ترامپ با کردهای سوریه در مقابل رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، آمریکا مهم ترین پشتیبان کردهای سوریه است.

استاد دانشگاه وسترن سیدنی استرالیا درباره ماهیت حمایت آمریکا از کردهای سوریه به کردپرس گفت: درست است که همپیمانی کردها با آمریکا عقلانی است اما واشنگتن هیچ وقت حمایت خود را از تعیین سرنوشت کردهای سوریه اعلام نکرده است. باید کردها مواظب پشت سرشان باشند؛ آمریکا یک سری اهداف خاص در سوریه دارد که می خواهد به آنها برسد. اگر آمریکا به برخی از این اهداف، همراه با روسیه دست یابد؛ برای مثال، جایگزین قابل قبولی برای هر دو در مورد بشار اسد به منظور ایجاد ثبات در سوریه صورت بگیرد، ممکن است آمریکا حمایت کمتری از کردها کند. ممکن است در بهترین حالت، آمریکا خواهان احقاق حقوق بهتری در مورد کردها نسبت به گذشته شود اما شواهدی وجود ندارد که آمریکا بخواهد از خودمختاری کامل کردهای سوریه دفاع کند.

دکتر کاراجیس وضعیت کردهای سوریه را دشوار خواند و افزود: بنابراین، با توجه به این که ترامپ به ترکیه برای حمله به مناطق کردنشین سوریه اجازه داد و دولت بشار اسد نیز در برابر دفاع از کردها در مقابل ترکیه پیشنهاد تسلیم شدن آنها را داده است، نباید کردها را به خاطر رفتار محتاطانه و تعامل همزمان با آمریکا و روسیه سرزنش کرد. کردهای سوریه با معامله سختی رو به رو هستند.

وی در مورد تعامل مدیریت خودگردان کردی با دولت سوریه بعد از حملات ترکیه در اکتبر 2019 گفت: اجازه دادن کردها به نیروهای ارتش سوریه برای ورود به مناطق کردنشین، بعد از حملات ترکیه به این مناطق در سال 2019 اجتناب ناپذیر بود. با این حال، این حرکت کردها، آنها را در برابر دولت مرکزی به شدت تضعیف می کند. از آن جایی که برخی نیروهای وابسته به قبایل عرب متحد کردها در دیرالزور و رقه میانه خوبی با دولت مرکزی ندارند، احتمال درگیر شدن نیروهای عرب با نیروهای کرد سوریه بر سر حضور نیروهای سوریه در این مناطق وجود دارد.

استاد دانشگاه وسترن سیدنی به تقابل دیدگاه های کردهای حاکم در سوریه با اپوزیسیون این کشور اشاره کرد و گفت: از طرفی، مشکلاتی در رابطه حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه با نیروهای مخالف دولت مرکزی بویژه در شمال غرب سوریه وجود دارد و کردها آنها را با کمک نیروهای هوایی روسیه از شهر تل رفعت بیرون کردند. اگرچه دو طرف مسئولیت این تنش ها را بر عهده داشتند اما تقابل کردها با این نیروها می تواند از همراهی آنها با کردها جلوگیری کند. بنابراین،هرگونه توافق تاکتیکی کردها با دولت سوریه به منظور حضور نیروهای آن در رقه و دیرالزور همپیمانی کردها با غیرکردها را از بین می برد.

دکتر کاراجیس در مورد دو دستگی میان کردهای سوریه و اختلاف حزب اتحاد دموکراتیک و شورای میهنی کرد سوریه در مورد نحوه اداره مناطق تحت کنترل کردها افزود: در این رابطه باید به « کردهای دیگر» در سوریه اشاره کرد که متحد بالقوه کردهای حاکم بر شمال سوریه محسوب می شوند اما مشخص است که کردها دارای احزاب سیاسی مختلفی هستند و این طبیعی است و فقط مربوط به کردها نیست. اما وجود تفرقه میان کردها در سوریه، به غیرکردها، ابرقدرتها و ذی نفعان در این کشور اجازه می دهد به عنوان ابزار از کردها استفاده کنند و تفرقه بینداز و حکومت کن، مصداق این مسئله است. بنابراین باید از هرگونه حرکتی در راستای همکاری بیشتر میان کردها استقبال شود.

میانجیگری آمریکا میان جریانات کردی در سوریه و اهداف

دکتر کاراجیس در مورد نیت آمریکا از میانجیگری میان کردهای سوریه گفت: مطمئن نیستم اما به نظر می رسد که هدف آمریکا از حمایت از اتحاد کردهای سوریه ایجاد یک انسجام برای افزایش نفوذ در جهت کسب نتیجه نهایی در سوریه است. آمریکا فقط از طریق نیروهای کرد سوریه و حزب کردی اتحاد دموکراتیک کرد سوریه می تواند در سوریه نفوذ داشته باشد.

باید توجه داشت که رابطه میان آمریکا و حزب کردی حاکم در سوریه طبیعی و عادی نیست زیرا آمریکا همچنان پ.ک.ک یا حزب کارگران کردستان ترکیه را به عنوان سازمانی تروریستی می شناسد. رابطه آمریکا با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه رابطه این کشور با ترکیه را که یک متحد عضو ناتو برای واشنگتن محسوب می شود دچار تنش کرده و باعث دردسر در سوریه شده است.

وی در مورد تاثیر مذاکرات کردها بر ترکیه افزود: با این حال، ترکیه  زیاد مخالف شورای میهنی کرد سوریه نیست هرچند این جریان کردی حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را محکوم کرده است. درست است که این جریان حملات ترکیه را محکوم کرده است اما حداقل شورای میهنی کرد سوریه مانند حزب پ.ی.د یا اتحاد دموکراتیک سوریه با نیروهای مقاومت مخالف ترکیه در داخل این کشور ارتباط ندارند.

استاد دانشگاه وسترن سیدنی درباره تاثیر رابطه شورای میهنی کرد سوریه با ترکیه و اقلیم کردستان بر مذاکرات این گروه با کردهای حاکم در سوریه گفت: شورای میهنی کرد سوریه همچنین رابطه خوبی با مقامات کرد عراق دارد که ترکیه نیز دارای چنین رابطه ای با اقلیم کردستان است. بنابر این، آمریکا با وصل کردن این دو جریان به هم می خواهد بلوک طرفدار خود را در سوریه تقویت کند و امیدوار باشد که ترکیه مقاومت کمتری در برابر این استراتژی خود در سوریه داشته باشد.

دکتر کاراجیس درباره مزایای پروژه اتحاد کردها در سوریه به خبرگزاری کردپرس گفت: درست است که آمریکا از این اتحاد منافع خود را دنبال می کند اما این روند اتحاد برای کردها هم مزایایی به همراه دارد؛ زیرا همان طور که اشاره کردم، از آنجایی که راهی برای حل سیاسی بحران سوریه جستجو می شود، کردهای سوریه باید پشت سرشان را از همه طرف نگاه کنند. اگر کردهای سوریه متحد باشند و دچار تفرقه نباشند، در تلاش برای کسب نتیجه بهتری برای رسیدن به حقوقشان در سوریه جدید در موقعیت بهتری قرار خواهند داشت.

کد خبرنگار: 40101