سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 5 مرداد 1399  ::  10:27   

رییس مشترک شعبه استانی HDP در ماردین در گفت‌وگو با کُردپرس عنوان کرد؛

«AKP»بدنبال قبضه قدرت است/اقدامات دولت علیه«HDP»غیرقانونی است

سرویس ترکیه-رییس مشترک شعبه استانی حزب دموکراتیک خلق‌ها«HDP»در ماردین گفت:تنها هدف دولت از حذف رقبا، قبضه قدرت در ترکیه است.

«صالح کودای» رییس مشترک شعبه استانی حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) در ماردین درباره زندانی شدن رییس مشترک شهرداری باتمان به کُردپرس گفت:چند روز از این اتفاق می‌گذرد و دولت ترکیه بار دیگر با اتهامات واهی یکی دیگر از اعضای حزب ما را به زندان انداخت.

وی ادامه داد:هدف دولت از این اقدام، تعیین سرپرست و انتخاب شهردارهایی نزدیک‌ به خود است که این مسئله هم‌ اقدامی غیرقانونی و هم قبضه قدرت است.

رییس مشترک HDP در ماردین درباره اتهامی که به شهردار باتمان وارد آمده، گفت:رییس مشترک شهرداری باتمان را به دلیل عضویت در یک نهاد مدنی زندانی کرده‌اند و جالب این است که این‌ نهاد مدنی بر طبق قانون ترکیه تأسیس شده است.

وی تصریح کرد:هدف از این سیاست‌ها مشخص است و دولت می‌خواهد همه نهادهای مدنی را، چه آنان که متعلق به ترک‌ها هستند و چه آنان که متعلق به کُردها هستند، ببندد.

پیشتر «صالح کودای» در گفت‌وگویی با کُردپرس با اشاره به سلب تابعیت و زندانی کردن نمایندگان HDP در پارلمان توسط دولت ترکیه، اظهار کرده بود: این اقدامات غیرقانونی که علیه حزب دموکراتیک خلق‌ها انجام می‌شود تنها برای تضعیف و از میدان بدر کردن HDP است.

وی افزود:حزب عدالت و توسعه و حزب ملی‌گرا خوب می دانند تنها حزبی که می‌تواند در برابر آن‌ها بایستد، حزب دموکراتیک خلق‌ها است به همین خاطر از هر روشی استفاده می‌کند تا عرصه سیاست را تنگتر کنند.

وی ادامه داد:تا امروز روسای مشترک حزب، روسای شهرداری‌ها و تعداد زیادی از اعضای حزب توسط AKP دستگیر شده‌اند و در زندان هستند.هدف AKP مشخص است، HDP دست از سیاست بکشد.

صالح کودای در پاسخ به این سوال که حزب دموکراتیک خلق‌ها چه برنامه‌ای برای کسب آرا شهروندان کُرد دارد، توضیح داد:حزب دموکراتیک خلق‌ها تنها حزب کُردها نیست.هدف HDP تنها آزاد کردن یک گروه نیست بلکه می‌خواهد به همه ترکیه خدمت کند.

رییس مشترک حزب دموکراتیک خلق‌ها در ماردین تصریح کرد:حزب دموکراتیک خلق‌ها یک حزب سراسری است و برای دموکراسی و از همه باور‌های آزاد حمایت می‌کند.