سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  00:13   

مدیر مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی خشونت آمیز در مصاحبه با کردپرس خبر داد:

هزینه 10 تا 20 هزار دلاری فراری دادن زنان داعشی از اردوگاه تحت کنترل کردها

سرویس جهان- دکتر آن اسپکهارد، استاد دانشگاه جورج تاون به خبرگزاری کردپرس گفت: زنان داعشی که در اردوگاه الهول سوریه تحت کنترل نیروهای کرد محبوس هستند با پرداخت مبالغی بین 10 الی 20 هزار دلار به صورت قاچاق و مخفیانه می توانند از آن خارج شوند.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای کرد-عرب سوریه که بعد از سالها جنگ با داعش توانستند این گروه تروریستی را از مناطق شمال و شمال شرق سوریه بیرون کنند، اکنون با مشکل نگاهداری از دها هزار زنان و کودکان وابسته به داعش روبه رو هستند. بر اساس گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر، حدود 67000 تن از زنان و کودکان وابسته به اعضای داعش در اردوگاه الهول تحت کنترل نیروهای کرد سوریه ساکن هستند. مقامات کرد سوریه از 54 کشور جهان که این زندانیان از این کشورها به سوریه سفر کرده و به داعش پیوسته اند، درخواست کرده اند آنها به همان کشورها بازگردانده شوند زیرا کردها نه نیروی کافی برای مراقبت از آنها را دارند و نه از نظر مالی توانایی تامین نیازهای آنها را دارند.

در این میان گزارش هایی درباره خروج مخفیانه تعداد زیادی از زنان این اردوگاه منتشر شده و حتی گفته شده که برخی از این زنان که با پرداخت پول توانسته اند از کمپ الهول فرار کنند، قادر بودند از سوریه خود را به ترکیه و حتی برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه برسانند.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی صحت و سقم این خبر با دکتر آن اسپکهارد، مدیر مرکز بین الملیل مطالعات افراطگرایی خشونت آمیز که روی مسائل زندانیان داعشی تمرکز کرده است مصاحبه نمود. دکتر اسپکهارد فرار زنان داعشی از اردوگاه الهول و پرداخت مبالغی برای این منظور از سوی زنان داعشی را تایید کرد.

استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا بع خبرگزاری کردپرس گفت: زنان داعشی با پرداخت 10000 الی 20000 دلار، به صورت قاچاق از کمپ الهول تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بیرون برده می شوند. برخی از آنها به ادلب سوریه می برند و برخی هم از طریق مناطق سوری تحت کنترل ترکیه به ترکیه می روند. مسئله قاچاق زنان و فراری دادن آنها در طول هفته اتفاق می افتد و نیروهای دموکراتیک سوریه آن را تایید می کند.

مدیر مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی خشونت آمیز درباره دلایل فراری دادن زنان داعشی از اردگاه تحت کنترل کردها افزود: دلایل زیادی برای فراری دادن زنان داعشی از کمپ تحت کنترل کردهای سوریه وجود دارد. برای مثال، به دلیل وخیم بودن شرایط این کمپ، زنان داعشی مستاصل شده اند و اگر برخی از آنها بتوانند از طریق اینترنتی با یک اروپایی ازدواج کنند و پول لازم برای فرار از این کمپ را فراهم کنند نسبت به ترک مخفیانه الهول اقدام می کنند. زنان داعشی محبوس در کمپ الهول، از طریق شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و شبکه پرداخت پی بال درخواست کمک کرده تا مخفیانه خارج شوند و هواداران آنها به درخواست آنها پاسخ مثبت می دهند.

دکتر اسپکهارد درباره درگیر بودن نیروهی کرد-عرب سوریه در مسئله فراری دادن زنان داعشی به کردپرس گفت: نیروهای دموکراتیک سوریه یا SDF نمی خواهند به زنان داعشی برای خروج از کمپ الهول کمک کنند اما تعداد آنها معدود بوده و حقوق پرداختی به آنها برای جلوگیری از فرار زنان داعشی کم است. تعداد کافی نیروی محافظ برای نظارت بر ساکنان الهول نیز وجود ندارد و حقوق آنها در برابر پولی که به آنها در برابر فرار زنان داعشی پرداخت می شود کافی نیست.

وی افزود: برای یک محافظ اردوگاه که تحت فشار شدید بوده و می داند که ترکیه که یکبار به این منطقه حمله کرده، امکان حمله دیگری از سوی این کشور به کردها وجود دارد، دریافت سریع هزاران دلار وسوسه انگیز است.

استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا به مسئله ناتوانی مالی کردهای سوریه در تامین نیازهای ساکنان اردوگاهها در سوریه و درخواست برای استرداد آنها به کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: نیروهای دموکراتیک سوریه کمک های مالی را برای اداره زندانها، زندانیان  تجهیزات و پرداخت حقوق نیروها و آموزش ها از ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا دریافت می کند اما مهم ترین چیزی که این نیرو در حال حاضر می خواهد این است که کشورهای مختلف جهان شهروندان زندانی خود در زندان های تحت کنترل کردها را که افراطی ترین شهروندان این کشورها بوده و به صورت غیرقانونی به سوریه آمده اند تحویل بگیرند.

کد خبرنگار: 40101