سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  سه‌شنبه 7 مرداد 1399  ::  18:24   

«کاسبان کنکور»، کرونا و نهادهایی که باید وارد عمل شوند/ منصور اولی

سرویس ایران- سال های سال است که متخصصان منصف و دردمندان عالم کشور که  هنوز آلوده مسائل پیچیده «مافیای مانند» کنکور نشده اند، هشدار می دهند که روش گزینش فعلی دانشجو برای دانشگاه ها نه تنها علمی و کارآمد نیست بلکه تنها یک نتیجه داشته و آن هم ریختن پول های بی زبان به جیب «کاسبان کنکور» است.

البته بخشی از بدنه نظام آموزش علمی و سنجش  هم که هنوز به دست این «کاسبان مافیایی» به برخی گرفتاری های مالی آلوده نشده اند، به این نتیجه رسیده اند که باید طرحی دیگر درانداخت و نظام آموزش عالی و آینده علمی کشور را از چنگال زمخت کاسبان کنکور نجات داد و سال هاست بحث ارزشیابی بر اساس معدل و ... را مطرح می کنند اما «کنکور و کاسبانش» همچنان محکم و استوار و با خیال راحت از اینکه کسی به دژ محکم  آنها نمی تواند نفوذ کند، ادامه حیات می دهند.

کرونا که آمد در کنار تمام مصیبت هایی که به جامعه تحمیل کرد، امیدوار شدیم مانند تاثیری که می گویند در وضعیت محیط زیست داشته است، بتواند بساط کنکور و کاسبانش را جمع و شرشان را از سر نظام آموزش عالی کشور بردارد اما ظاهرا آنها قدرتمندتر از این ویروس بوده اند و ویروس وار همچنان می خواهند از رویاهای دانش آموزان پشت کنکوری پول در بیاورند. سیر شدن هم در ذات شان نیست.

جدیدا با طرح های نوین به کلاس اولی ها هم نفوذ کرده اند با طراحی کتاب های – مثلا کمک آموزشی- مانند موریانه به جان استعدادهای نهفته دانش آموزان و نوآموزان ایرانی افتاده اند و آینده ی «آینده سازان» ایران در حال فدا شدن برای منافع عده ای است که می خواهند تا می توانند پول دربیاورند و ساعت های شلوغ تلویزیون را در اختیار بگیرند و هزار میلیاردی پول خرج کنند که تاراجشان را نهادینده کنند.

به نظر می رسد نمایندگان تازه نفس مجلس یازدهم اگر هنوز در دام این موسسات نیفتاده اند باید با طرحی فوری و جدی جلوی این تاراج را بگیرند. آنها حتی لازم نیست زحمت قانونگذاری را به خود بدهند بلکه باید قانون مصوب سال 1386 را که با قدرت نمایی مافیای کنکور به تعویق افتاده است، به مرحله اجرا نزدیک کنند. این قانون به صراحت بر حذف کنکور تاکید کرده است، اما از زمان تصویب این قانون از سال 86 کنکور همچنان ادامه دارد. در ماده ۲ قانون‎‎‎‎ پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 9 آبان سال 1386 مجلس و تایید شورای نگهبان، آمده است: «پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته، دکترای حرفه‌ای و دکترای پیوسته براساس سوابق تحصیلی داوطلب و آزمون‌های سراسری خواهد بود. تأثیر سوابق تحصیلی در هر سال نسبت به سال قبل افزایش‌ می‌یابد به‌نحوی که حداکثر تا پایان سال اول (حدود سال ۱۳۹۱) برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی. اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران آزمون‌های سراسری ورودی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به‌طور کامل حذف شود. دولت موظف است بستر‌های لازم را جهت تحقق اینماده فراهم نماید.» آیا نهادی در کشور پیدا نمی شود که زورش به باند این مافیای کاسب برسد؟