سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 9 مرداد 1399  ::  23:54   

نوسازی تاسیسات نفت تحت کنترل کردهای سوریه توسط آمریکا

سرویس جهان- وزیر خارجه آمریکا تایید کرد که یکی از شرکت های نفتی این کشور قراردادی با کردهای سوریه به منظور نوسازی و مدرن سازی صنعت نفت مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به امضا رسانده است.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که نیروهای آمریکایی را در اکتبر 2019 از شمال سوریه خارج کرد تا ترکیه دو منطقه مهم را از کنترل کردهای سوریه خارج کند، چندی بعد دستور داد نیروهای این کشور در میدان های نفتی تحت کنترل کردهای سوریه در شمال شرق این کشور مستقر شوند تا به قول ترامپ، آمریکا « نفت شمال سوریه را کنترل کند.»

اکنون مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از واگذار شدن مدرن سازی صنایع استخراج و استحصال نفت و عناصر وابسته به آن به یک شرکت آمریکایی خبر می دهد.

بر اساس گزارش مجله آمریکایی نشنال اینترست، مایک پمپئو در جلسه روز پنج شنبه با کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تایید کرد که یک شرکت آمریکایی مدرن سازی تاسیسات نفت در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه را به زودی آغاز خواهد کرد.

سناتور لیندسی گراهام امروز پنج شنبه در جلسه کمیته با وزیر خارجه از وی پرسید: « من روز گذشته با مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه گفتگو کردم. ظاهرا آنها با یک شرکت آمریکایی  قرارداد بسته اند تا میدان های نفتی شمال شرق سوریه را بازسازی و مدرن سازی کنند. آیا این مسله را تایید می کنید؟». مایک پمپئو در جواب گفت: « بله، معامله یک کمی طول کشید، سناتور. اکنون ما در مرحله اجرا هستیم.»

سینم محمد، دیپلمات کرد سوریه مستقر در آمریکا از دادن توضیح در این باره خودداری کرده است و مقامات وزارت نفت مدیریت خودگردان کردی در شمال سوریه نیز از دادن پاسخ به سوال در این خصوص خودداری کرده اند.

هنوز معلوم نیست که کدام شرکت آمریکایی کار مدرن سازی صنعت نفت شمال سوریه را که برای کردها اهمیت حیاتی دارد بر عهده خواهد گرفت.

در یک سال گذشته گزارش های زیادی درباره فروش نفت خام میدان های نفتی تحت کنترل کردهای سوریه به خارج از این منطقه از جمله اقلیم کردستان منتشر شده است. با این حال، به دلیل جنگ چندین ساله در سوریه تاسیسات نفت شمال سوریه فرسوده و یا تخریب شده است. برخی موسسات محیط زیستی مانند پاکس هلند هشدار داده اند تاسیسات فرسوده و ابتدایی تصفیه نفت خام در شمال سوریه آسیب زیادی به محیط زیست این منطقه وارد کرده است.

برخی مقامات آمریکایی درباره اهمیت نفت منطقه تحت کنترل کردهای سوریه گفته اند این مسئله باعث درآمدزایی برای کردها می شود و آنها می توانند هزینه نیروهای دهها هزار نفری خود را تامین کنند.

کد خبرنگار: 40101