سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  09:47   

تحلیل گر مرکز امریکن پروگرس:

ممنوع شدن تحقیق به زبان کردی جنگ فرهنگی علیه کردهای ترکیه است

سرویس جهان- ماکس هافمن می گوید ممنوع شدن نوشتن پایان نامه به زبان کردی در رشته ادبیات کردی در ترکیه، به معنی گشوده شدن جبهه دیگری در جنگ فرهنگی علیه کردهای این کشور است.

به گزارش کردپرس، وزارت آموزش عالی ترکیه نوشتن پایان نامه به زبان کردی در رشته زبان و ادیات کردی در این کشور را ممنوع کرده است.

ماکس هافمن، تحلیلگر مسائل ترکیه در مرکز امریکن پروگرس، این اقدام دولت ترکیه به رهبری حزب عدالت و توسعه را گشوده شدن جبهه دیگری از جنگ فرهنگی علیه کردها توسط این حزب توصیف کرده است.

وی به روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز گفته است رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و حزب عدالت و توسعه تحت رهبری او، با آغاز دوباره تقابل با نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک و افزایش فشار آنها بر کردها، حمایت اکثر کردهای این کشور را از دست دادند.

هافمن افزود: اینها از جولای 2015 تاکنون فقط به تشدید سرکوب علیه کردها از جمله برکناری شهرداران وابسته به حزب کردگرای دموکراتیک خلقها اقدام کرده اند.

تحلیلگر مسائل ترکیه بر این باور است تشدید جنگ فرهنگی اردوغان علیه کردها می تواند برای تضعیف اپوزیسیون نیز باشد به این صورت که احزاب اپوزیسیون را وادار کند از کردها دفاع کنند که در این صورت آنها رای ناسیونالیست ها را از دست خواهند داد و یا احزاب اپوزیسیون دست از دفاع از حقوق فرهنگی کردها بکشند که در این صورت رای کردها را از دست خواهند داد.

هافمن افزود: این اقدام دولت ترکیه ممکن است برای تضعیف همپیمانی میان احزاب اپوزیسیون صورت گرفته باشد.

کد خبرنگار: 40101