سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  12:13   

نماینده‌ کُرد پارلمان عراق در گفتگو با کردپرس:

فرصت بزرگی برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در اقلیم کردستان همزمان با عراق به‌ دست آمده‌ است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – احمد حاجی رشید نماینده‌ کُرد پارلمان عراق ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ همان مسائل و مشکلاتی که‌ عراق از آن ها رنج می برد،  در اقلیم کردستان نیز وجود دارند، برگزاری همزمان انتخابات زودهنگام در اقلیم کردستان با عراق را فرصتی بزرگ و مغتنم دانست.

به‌ گزارش کردپرس، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق ششم ژوئن 2021 (16 خرداد 1400) را زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام اعلام کرد و گفت همه تلاشمان را برای برگزاری موفقیت آمیز این انتخابات به کار می گیریم.

پس از آن نیز محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق در صفحه شخصی اش در توییتر خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد اعلام شده از سوی نخست وزیر این کشور شد و نوشت: به خاطر منافع عراق و اثبات وفاداری به فداکاری های فرزندانش، خواستار برگزاری انتخابات در موعدی زودتر و همچنین برگزاری جلسه علنی فوق العاده پارلمان با حضور سران قوا و نیروهای سیاسی در راستای اجرای ساز و کارهای قانونی هستیم.

احمد حاجی رشید نماینده‌ فراکسیون جماعت اسلامی کردستان (کومل) در پارلمان عراق در گفتگو با کردپرس، اعلام کرد که‌ فرصت بزرگی به دست آمده است برای اینکه  روز برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان نیز اجرا شود و همان روند در کردستان نیز اجرایی گردد.

احمد حاجی رشید گفت: پس از تعیین ششم ژوئن 2021 (16 خرداد 1400) به‌ عنوان موعد انتخابات پارلمانی در عراق، فرصت بزرگ و مغتنمی پیش آمده‌ است تا انتخابات پارلمان کردستان نیز در همان روز برگزار شود، قانون انتخابات عراق نیز به‌ همان نحو در اقلیم کردستان اجرا شود.

وی تاکید کرد: قانون انتخابات بر اساس تعدد حوزه‌ های انتخابی و حضور نامزدها خارج از لیست های انتخاباتی باشد. زیرا همان مسائل و مشکلات سیاسی که‌ در عراق وجود دارد به‌ همان نحو در اقلیم کردستان نیز وجود دارند.

احمد حاجی رشید در پایان درخواست کرد که‌ کمیسیون های انتخابات عراق و اقلیم کردستان با هماهنگی با سازمان ملل انتخابات پارلمانی را برگزار کنند.

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان در 30 سپتامبر 2018 و انتخابات مجلس نمایندگان عراق نیز در 12 می همان سال برگزار شد.

شایان ذکر است دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق از فراخوان نخست وزیر این کشور برای برگزاری انتخابات عراق در 6 ژوئن 2021 استقبال کرد و جنین هنیس پلاسخارت در بیانیه ای تأکید کرد برگزاری انتخاباتی شفاف و آزاد و فراگیر و درست می تواند نظام سیاسی را دوباره به رونق اندازد و اعتماد ملت به نظام را برگرداند و خواسته ملت درباره نمایندگی سیاسی بهتر را عملی کند.