سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  15:03   

نماینده اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان:

اربیل سالانه 360 میلیون دلار برای ترانزیت نفت از خاک ترکیه به آنکارا می پردازد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده حزب اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان اعلام کرد که اقلیم کردستان هر ساله مبلغ 360 میلیون دلار را برای ترانزیت نفت از خاک ترکیه به این کشور پرداخت می کند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خندان، کاروان گزنه یی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک، اعلام کرد که اقلیم کردستان در حالی که خط لوله نفت خود را به مبلغ 1 میلیارد و 600 میلیون دلار به شرکت نفتی "کار" فروخته، در هر ماه مبلغ 60 میلیون دلار و سالیانه مبلغ 750 میلیون دلار را برای پایپلاین نفت و استفاده از خط لوله انتقال نفتی هزینه می کند.

نماینده اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان، افزود که از سوی دیگر هزینه های بسیاری هم برای نفت به ترکیه پرداخت می شود از جمله هر ماه 50 میلیون دلار و به عبارتی هر سال 600 میلیون دلار تحت عنوان بازپرداخت بدهی به این کشور داده می شود، اما هیچ کسی اطلاعی از چند و چون این بدهی و دلیل دریافت آن ندارد.

به گفته کاروان گزنه یی اقلیم در هر ماه مبلغ 30 میلیون دلار و سالانه مبلغ 360 میلیون دلار را برای استفاده ازخاک ترکیه  و ترانزیت نفت به این کشور پرداخت می کند و این در حالی است که نفت را به مبلغ  7.25 دلار کمتر از نرخ جهانی در هر بشکه به فروش می رساند و 2.5 دلار نیز به عنوان پیش پرداخت و 2.5 دلار دیگر به عنوان فرآورده های نفتی پرداخت شده، یعنی اقلیم پول نفتی را که هنوز به فروش نرسانده دریافت می کند.

همچنین اعلام کرده که اقلیم کردستان هر ماه 477 هزار بشکه و در سال 6 میلیون بشکه نفت را تولید می کند  و اگر 30 درصد دستمزد شرکت های نفتی از آن کسر شود؛ معادل  1،692000 بشکه نفت درسال خواهد بود و اگر نفت با نرخ 40 دلار برای هر بشکه به فروش برسد هر سال، مبلغی برابر با 67 ملیون دلار خواهد بود که دولت آن را پرداخت کرده و مردم اقلیم نیز تاوان آن را پس می دهند.

وی در پایان دولت اقلیم را مورد انتقاد قرار داده و اعلام کرده که با وجود همه این درآمدها، اقلیم دچار کسری بودجه بوده و این کسری بودجه در مدت 4 سال از  15 تریلیون  بیشتر نبوده و این کسری بودجه نیز هرگز جبران نشده و مشخص نیست که چرا اقلیم 27 میلیون دلار بدهکار است.

لازم به ذکر است که مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم مدتی پیش اعلام کرد که دولت اقلیم 27 میلیارد دلار بدهکار است.