سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  16:25   

واکنش احزاب و شخصیت های عراقی به تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام

سرویس عراق و اقلیم کردستان - احزاب، شخصیت ها و فراکسیون های پارلمان عراق به تعیین 16 خرداد سال آینده به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام واکنش نشان دادند.
 

به گزارش کردپرس به نقل از منابع خبری عراقی، فراکسیون "النصر" در پارلمان عراق از تعیین 16 خرداد سال آینده به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال و اظهار امیدواری کرد همه نهادها و جریانات سیاسی برای هموار کردن زمینه برگزاری آن و حذف موانع در زمینه قانون انتخابات، فعالیت کمیسیون عالی انتخابات و اقدامات دولت در راستای تضمین برگزاری انتخابات آزاد و سالم و به دور از هر گونه دخالت، سلطه طلبی و تقلب همکاری کنند.
فراکسیون النصر همچنین تأکید کرد: اعتبار کل نظام سیاسی کشور به برگزاری انتخابات آینده و میزان سلامت آن و تشکیل کابینه ای ملی، فعال و قادر به ترسیم مسیر جدیدی برای خدمتگزاری به کشور و هموطنان وابسته است.
از سوی دیگر، "عمار الحکیم" رهبر ائتلاف "عراقیون" امروز شنبه از دستگاه قانونگذاری کشورش خواست قانون انتخابات را تصویب کند.
عمار حکیم در بیانیه ای تأکید کرد: مشخص کردن تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام، اقدامی به جا  و در مسیر صحیح و همچنین بیانگر اراده دولت برای عمل به وعده هایش است.
رهبر ائتلاف "عراقیون" از دستگاه قانونگذاری عراق خواست با کمک به دولت، قانون انتخابات دقیقی را که ضامن شفافیت، عدالت و بیانگر اراده ملت و به دور از فشارها و سیاسی کردن امور باشد تصویب کند.
در همین راستا، ائتلاف الفتح تأکید کرد برای تصویب نهایی قانون انتخابات با هدف برگزاری آن در زمان مشخص شده تلاش خواهد کرد.
محمد الغبان، رئیس فراکسیون الفتح در پارلمان عراق در این باره گفت: ما از برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال می کنیم. ائتلاف های سیاسی و در رأس آنها الفتح، خواستار قرار دادن انتخابات زودهنگام در رأس اولویت های کابینه کنونی بوده اند.
الغبان تصریح کرد: به همراه سایر ائتلاف های سیاسی برای تصویب نهایی قانون انتخابات و دادگاه فدرال تلاش خواهیم کرد تا انتخابات زودهنگام در زمان مشخص شده برگزار شود.
این نماینده پارلمان عراق همچنین اظهار داشت: ما پیشنهاد داده بودیم که انتخابات زودهنگام، قبل از ماه رمضان در آوریل (فروردین – اردیبهشت) آینده برگزار شود. زیرا از نظر شرایط دمایی و آب و هوایی، اوضاع مناسب تر است.