سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  16:50   

سخنگوی فراکسیون حزب دمکرات در مجلس عراق:

اربیل و بغداد هیچ راهی به جز توافق با یکدیگر ندارند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) در مجلس عراق ضمن تاکید بر اینکه اربیل و بغداد هیچ راهی به جز توافق با یکدیگر ندارند، پیش بینی کرد که این توافق پس از پایان تعطیلات عید قربان در عراق، حاصل شود.

 

به گزارش کردپرس، آرام ناجی بالته ای در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد که اربیل و بغداد طی مذاکرات و گفتگوهایی که انجام داه اند در بسیاری موارد دارای اشتراک نظر هستند و  فقط توافق نهایی میان دو طرف باقی مانده که پیش بینی می شود پس از پایان تعطیلات عید قربان در عراق این توافق نیز  میان آنان حاصل شود.

سخنگوی فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) در مجلس عراق، افزود که اقلیم کردستان همه اطلاعات و جزئیات مربوط به قراردادهای نفتی، نیروهای پیشمرگ و حقوق بگیران اقلیم را به دولت مرکزی عراق داده و اکنون همه این اطلاعات در اختیار وزیر نفت عراق است و او نیز نظر مثبتی در باره شفاف بودن قراردادهای نفتی اقلیم دارد.

همچنین خاطر نشان ساخت که وزیر نفت عراق خود به گزارش های شرکت حسابرسی دیلویت که شرکتی معتبر محسوب شده و  به حساب های مربوط به فعالیت های نفتی اقلیم رسیدگی می کند، اعتماد دارد و آمار و ارقام ارائه شده توسط این شرکت از فعالیت های نفتی اقلیم را پذیرفته و این خود زمینه ساز رسیدن اربیل و بغداد به توافق نهایی است.

وی گفت که تنها نکته مورد اختلاف میان اربیل و بغداد این است که اقلیم کردستان خواستار دریافت مقدار بیشتری بودجه برای تامین حقوق کارمندان و حقوق بگیران خود است.

آرام ناجی بالته ای تاکید کرد که  هیچ مشکل اساسی میان دو طرف وجود ندارد و در نهایت اقلیم و دولت عراق هیچ راهی به جز توافق با یکدیگر ندارند و به نفع دو طرف است که به توافق برسند، زیرا دارای منافع مشترک بسیاری در زمینه های امنیتی و برق و بسیاری موارد دیگر هستند و عراق نیز خواستار افزایش مشکلات خود نیست.

لازم به ذکر است که تعطیلات عید قربان در عراق به مدت یک هفته تعیین شده و از جمعه 10 مرداد الی 17 مرداد ادامه دارد.