سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  21:16   

موافقت مشروط کمیسیون عالی انتخابات عراق با برگزاری انتخابات زودهنگام

سرویس عراق و اقلیم کردستان - کمیسیون عالی انتخابات عراق به صورت مشروط با برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در زمان تعیین شده از سوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور موافقت کرد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، کمیسیون عالی انتخابات عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: سخنرانی نخست وزیر درباره برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ششم ژوئن 2021 (16 خرداد 1400) و همچنین اظهارات رئیس پارلمان درباره برگزاری انتخابات مذکور در موعدی زودتر را پیگیری نمودیم.
این کمیسیون افزود: با توجه به مسئولیت هایمان در مقابل ملت عراق و فداکاری هایشان، در زمینه برگزاری انتخابات آزاد، سالم و شفاف و تحت نظارت سازمان ملل و سازمان های بین المللی و ناظران بین المللی و همچنین نهادهای عراقی ذیربط، این کمیسیون آمادگی خود را با برگزاری انتخابات فوق الذکر در زمان تعیین شده از سوی نخست وزیر محترم، به شروط زیر اعلام می نماید:
اولا: پارلمان، قانون انتخابات جدید را در سریعترین زمان ممکن تصویب و در روزنامه رسمی کشور منتشر نماید تا به چارچوب قانونی روند انتخابات مذکور تبدیل شود.
ثانیا: پارلمان، متن جایگزینی برای ماده سوم فرمان شماره 30 سال 2005 درباره تکمیل کردن حد نصاب دادگاه عالی فدرال به عنوان تنها نهاد قانونی ناظر و تأیید کننده نتایج انتخابات، تصویب نماید.
ثالثا: دولت، بودجه انتخابات و کلیه امکانات مورد درخواست از سوی کمیسیون انتخابات از وزارتخانه های ذیربط را تأمین نماید.
رابعا: کمیسیون عالی انتخابات از سازمان ملل متحد و سایر سازمان های بین المللی ذیربط برای برگزاری انتخابات درخواست کمک و تأمین نظارت لازم برای برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و سالم می نماید.