سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  22:33   

عضو کمیسیون حقوقی پارلمان عراق:

اعلام انتخابات زودهنگام در عراق، جزو مسئولیت های نخست وزیر نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو کمیسیون حقوقی پارلمان عراق با تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور مخالفت و تأکید کرد: برگزاری انتخابات باید با موافقت پارلمان انجام گیرد.

به گزارش کردپرس به نقل از شفق نیوز، بهار محمود عضو کمیسیون حقوقی پارلمان عراق در این باره گفت: براساس قانون اساسی، نخست وزیر اختیار تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام را ندارد، بلکه فقط تعیین زمان برگزاری انتخابات عادی که پس از پایان دوره پارلمان، مشخص می گردد جزو اختیارات نخست وزیر است.

بهار محمود افزود: براساس اصل 64 قانون اساسی عراق، با درخواست یک سوم نمایندگان یا نخست وزیر و سپس موافقت رئیس جمهور، پارلمان منحل می شود و انتخابات پارلمانی فقط با موافقت پارلمان با انحلال خودش با اکثریت مطلق، انجام می گیرد.

این نماینده پارلمان عراق با تأکید بر اینکه نخست وزیر میان تعیین زمان برگزاری انتخابات عادی و زودهنگام دچار خلط مبحث شده است گفت: پس از موافقت پارلمان با انحلال آن دوره، رئیس جمهور درخواست برگزاری انتخابات در مدت 60 روز پس از انحلال پارلمان را مطرح می نماید.

به گفته بهار محمود، مشخص کردن زمان مناسب برای برگزاری انتخابات به آماده سازی امکانات لجستیک و نیروهای لازم برای برگزاری رأی گیری از سوی کمیسیون عالی انتخابات بستگی دارد.

در همین راستا، "حسین العقابی" عضو دیگر کمیسیون حقوقی پارلمان عراق تأکید کرد زمان تعیین شده برای برگزاری انتخابات زودهنگام، نهایی نیست. بلکه فقط بیانگر تمایل نخست وزیر برای برگزاری آن در زمان مذکور است. زیرا این امر نیازمند یک مجموعه اقدامات است که اصلی ترین و جوهری ترین آنها، انحلال پارلمان از سوی خودش است.

العقابی تصریح کرد: زمان تعیین شده، بیشتر از آنکه سیاسی یا قانونی باشد، فنی است. زیرا دولت تصور می کند با این اقدام به وعده اش درباره برگزاری انتخابات در فاصله یک سال پس از تشکیل عمل خواهد کرد. از این رو از لحاظ فنی دولت می تواند در چنین زمانی انتخابات را برگزار نماید.

این عضو کمیسیون حقوقی پارلمان عراق افزود: درباره منحل کردن پارلمان، یک مجموعه اقدامات جوهری وجود دارد که از آن جمله، تصویب قانون انتخابات و قانون دادگاه عالی فدرال به عنوان نهاد تأیید کننده نتایج انتخابات است. به طوری که در مرحله کنونی دادگاه مذکور با مشکلاتی در زمینه حد نصاب مواجه است. عامل اصلی و جوهری دیگر، تصمیم پارلمان و فراکسیون های سیاسی برای انحلال آن دوره خودش در مدت 60 روز قبل از زمان تعیین شده است.

یادآور می شود به دنبال تعیین ششم ژوئن 2021 (16 خرداد 1400) از سوی نخست وزیر عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق خواستار برگزاری انتخابات مذکور در موعدی زودتر از زمان مذکور شد.

در همین راستا، دفتر نمایندگی سازمان ملل برای کمک به عراق موسوم به "یونامی" نیز از فراخوان نخست وزیر عراق برای برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده استقبال کرد.