سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 11 مرداد 1399  ::  23:14   

نماینده اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان:

از درآمد سالیانه نفتی اقلیم کردستان بیش از 2 میلیارد دلار (30 درصد) سهم شرکت های خارجی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده حزب اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان اعلام کرد که شرکت های نفتی فعال در حوزه نفت اقلیم کردستان، 30 درصد از کل درآمد سالیانه نفتی اقلیم، معادل مبلغ 2 میلیارد و 85 میلیون و 260 هزار دلار سهم می برند و اقلیم سالیانه مبلغ 360 میلیون دلار را برای استفاده از خاک ترکیه  و ترانزیت نفت به این کشور پرداخت می کند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری خندان، کاروان گزنه یی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک، اعلام کرد که اقلیم کردستان در حالی که خط لوله نفت خود را به مبلغ 1 میلیارد و 600 میلیون دلار به شرکت نفتی "کار" فروخته است، اما در هر ماه مبلغ 60 میلیون دلار و سالیانه مبلغ 750 میلیون دلار را برای پایپ لاین نفت و استفاده از خط لوله انتقال نفتی هزینه می کند.

نماینده اتحادیه میهنی در پارلمان کردستان، افزود که از سوی دیگر هزینه های بسیاری هم برای نفت به ترکیه پرداخت می شود، از جمله هر ماه 50 میلیون دلار و به عبارتی هر سال 600 میلیون دلار تحت عنوان بازپرداخت بدهی به این کشور داده می شود، اما هیچ کسی اطلاعی از چند و چون این بدهی و دلیل دریافت آن ندارد. گزنه یی افزود: " همچنین اقلیم در هر ماه مبلغ 30 میلیون دلار و سالیانه مبلغ 360 میلیون دلار را برای استفاده از خاک ترکیه  و ترانزیت نفت به این کشور پرداخت می کند."

به گفته کاروان گزنه یی اقلیم کردستان نفت را به مبلغ  7.25 دلار کمتر از نرخ جهانی در هر بشکه به فروش می رساند و از سوی دیگر  2.5 دلار نیز برای هر بشکه نفت به عنوان پیش پرداخت می دهد.

همچنین اعلام کرده که اقلیم کردستان هر روز  477 هزار بشکه و در سال 174 میلیون و 150 هزار بشکه نفت را تولید می کند  و اگر 30 درصد دستمزد شرکت های نفتی از آن کسر شود که معادل 52 میلیون و 231 هزار و 500 بشکه در سال است، با احتساب نرخ 40 دلار برای فروش هر بشکه نفت،  سهم این شرکت ها از درآمدهای نفتی اقلیم در یک سال، برابر با 2 میلیارد و 89 میلیون و 260 هزار دلار خواهد بود و این پرسش را مطرح ساخته که دولت اقلیم تا به کی باید این مبالغ را پرداخت کند و مردم نیز تاوان آن را پس بدهند.

وی در پایان دولت اقلیم را مورد انتقاد قرار داده و اعلام کرده که با وجود همه این درآمدها، اقلیم دچار کسری بودجه بوده و این کسری بودجه در مدت 4 سال از  15 تریلیون دینار بیشتر نبوده و این کسری بودجه نیز هرگز جبران نشده و مشخص نیست که چرا اقلیم 27 میلیون دلار بدهکار است.

کاروان گزنه یی تاکید کرده که باید اصلاحات در اقلیم کردستان واقعی بوده و به جای حقوق کارمندان و حقوق بگیران  در این حوزه ها (نفت و درآمدها) صورت بگیرد.

لازم به ذکر است که مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم مدتی پیش اعلام کرد که دولت اقلیم 27 میلیارد دلار بدهکار است.