سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 12 مرداد 1399  ::  11:16   

نظر کارشناسان درباره توافق نفتی میان آمریکا و کردهای سوریه

سرویس جهان- از نظر برخی کارشناسان توافق نفتی میان کردهای سوریه و یک شرکت آمریکایی یک نیاز مبرم برای کردها محسوب شده و به دلیل حجم کم نفت منطقه تحت کنترل کردهای سوریه، رییس جمهور ترکیه نمی خواهد با اعتراض به این توافق روابط خوب خود با دونالد ترامپ را به خطر  بیاندازد.

 

به گزارش کردپرس، هفته گذشته مقامات آمریکایی به صورتی غیرمنتظره اعلام کردند مدیریت خودگردان کردی در شمال سوریه با یک شرکت نفتی آمریکایی برای نوسازی تاسیسات نفتی در این منطقه به توافق رسیده است. انتظار می رفت ترکیه که نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می داند نسبت به این توافق اعتراض کند اما هنوز واکنشی رسمی به آن نداشته و حتی برخی مقامات آمریکایی به مجله نشنال اینترست گفته اند واکنش آنکارا مثبت تلقی می شود.

کارشناسان مسائل خاورمیانه زوایای مختلف توافق نفتی میان کردها و آمریکا را با توجه به اهمیت حیاتی نفت برای کردها در جهت تامین نیازهای مالی آنها بررسی کرده اند.

جو ماکارون، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در مرکز عربی در واشنگتن در این باره به روزنامه انگلیسی زبان عرب نیوز گفته است رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روابط خوب خود با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را به خاطر یک توافق گریزناپذیر و با توجه به اهمیت نفت برای ترامپ، به خطر نمی اندازد.

وی افزود: آنکارا به لطف حمایت های آمریکا دستاوردهای استراتژیکی در سوریه و لیبی داشته و نیروهای کرد را از مرزهای خود دور کرده است. با این حال، اگر سیاست ترامپ در سوریه عوض شده یا او انتخابات جاری را ببازد، اردوغان می تواند مسئله را درست کند. عدم واکنش به این معامله نفتی در زمان کنونی  به معنی نپرداختن به آن در آینده نیست.

نوار سابان، تحلیلگر مسائل نظامی در موسسه عمران معتقد است این یک توافق نفتی رسمی میان یک شرکت آمریکایی نفتی و نیروهای دموکراتیک سوریه یا SDF است. آمریکاییها برای این منطقه برنامه دارند اما ما از جزئیات بی خبر هستیم. عدم واکنش قطعی آنکارا به دلیل ناروشن بودن توافق نفتی است.

نیکولاس هراس، از موسسه مطالعات جنگ معتقد است این توافق بیش از آمرکیاییها برای نیروهای دموکراتیک سوریه اهمیت دارد به همین دلیل هم هست که آنکارا واکنش چندانی به آن نداشته است. نیروهای کرد-عرب سوریه به تقویت رابطه با آمریکا نیاز دارند و این توافق نفتی رابطه آنها با آمریکا را تقویت می کند.

این کارشناس معتقد است ترکیه فکر می کند که به دلیل ذخایر نه چندان زیاد نفت خام در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه توافق زیاد مهم نیست و اگر ترکیه بخواهد به عملیات نظامی خود علیه کردهای سوریه ادامه دهد، این توافق کوچک مانع از آن نخواهد شد.

رووان الرژوله تحلیلگر مستقل در واشنگتن توافق، نفتی میان آمریکا و کردهای سوریه را به تلاش آمریکا برای ایجاد آشتی میان جریانات کردی و گفتگوهای غیرمستقیم میان کردهای سوریه و دولت ترکیه در جبهه سوریه مرتبط می داند تا به گفته وی، گروهها قبل از خروج آمریکا از این منطقه به تفاهم دست پیدا کنند.

وی به عرب نیوز گفته است ترکیه قبلا به روسیه و آمریکا برای استفاده از نفت سوریه برای بازسازی این کشور به شرط عدم استفاده از آن برای تقویت نیروهای SDF پیشنهاد داده بود و جیمز جفری نماینده آمریکا در امور سوریه، ترکیه را در جریان این توافق نفتی قرار داده است. به نظر می رسد که آنکارا و واشنگتن به نوعی بر سر این توافق به تفاهم رسیده اند.

خانم الرژوله بعید می داند توافق نفتی میان نیروهای کرد و شرکت آمریکایی برای تقویت اداره محلی کردهای سوریه باشد بلکه بیشتر برای فراهم کردن بستری برای رسیدن به یک توافق سیاسی از طریق تقسیم درآمدهای نفتی میان عوامل محلی و بین المللی صورت گرفته است.