سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 12 مرداد 1399  ::  11:30   

نماینده اتحاد اسلامی در مجلس عراق:

کاظمی اختیار تصمیم گیری درباره انتخابات زودهنگام در عراق را ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده اتحاد اسلامی کردستان در مجلس عراق، اعلام کرد که تصمیم گیری درباره انتخابات زودهنگام در عراق جزو اختیارات نخست وزیر  این کشور نیست و مجلس باید در این مورد تصمیم گیری کند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی شارپرس، پس از اینکه مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق ششم ژوئن 2021 (16 خرداد 1400) را زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام اعلام کرد،مثنی امین در واکنش به این اقدام وی اعلام کرد که بنا به قوانین عراق تا زمانی که مجلس این کشور فعال و برقرار است، امکان برگزاری انتخابات زودهنگام وجود ندارد و تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام به معنای انحلال مجلس است و مجلس نیز فقط با رای اکثریت نمایندگان آن به انحلال و برگزاری انتخابات پیش از موعد، منحل می شود و بنا بر این مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق، اختیار تصمیم گیری در این مورد را ندارد.

نماینده حزب اتحاد اسلامی در مجلس عراق افزود که بنا به قوانین عراق، مجلس از دو طریق منحل می شود؛ اول با درخواست دو سوم نمایندگان و دوم اینکه نخست وزیر درخواستی را با موافقت رئیس جمهور کشور در این مورد به مجلس ارائه دهد.

وی در مورد تصمیم کاظمی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ 6 ژوئن نیز گفت که برخی نظرات در کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق، حاکی از این است که برگزاری انتخابات مستلزم یک الی یک سال و نیم زمان برای انجام دادن مقدمات آن است.

 لازم به ذکر است که پیشتر نیز بهار محمود نماینده جنبش تغییر و عضو کمیسیون حقوقی مجلس عراق با تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور مخالفت و تأکید کرد: برگزاری انتخابات باید با موافقت پارلمان انجام گیرد.

وی گفت که گفت: براساس قانون اساسی، نخست وزیر اختیار تعیین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام را ندارد، بلکه فقط تعیین زمان برگزاری انتخابات عادی که پس از پایان دوره پارلمان، مشخص می گردد جزو اختیارات نخست وزیر است و بر اساس اصل 64 همین قانون، مجلس با درخواست یک سوم نمایندگان یا نخست وزیر و سپس موافقت رئیس جمهور، منحل می شود و انتخابات پارلمانی فقط با موافقت اکثریت مطلق نمایندگان مجلس با انحلال آن امکان پذیر است.