سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 12 مرداد 1399  ::  13:14   

نماینده پارلمان ترکیه:

دولت ترکیه به دنبال تخلیه شنگال است

سرویس ترکیه - نماینده باتمان در پارلمان ترکیه از HDP در اظهاراتی با اشاره به حملات ارتش ترکیه به شنگال هدف از این حملات را تخلیه شنگال اعلام کرد.

به گزارش کردپرس، فلکناز اوچه، نماینده باتمان در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با اشاره به ششمین سالگرد قتل عام شنگال عنوان کرد: «در این شهر تنها زنان نبودند که هدف قرار گرفتند. هدف از میان برداشتن باور ایزدی بود. در واقع هدف از فرمان 74 (اشاره به 74مین قتل عام علیه ایزدی ها در تاریخ)، گرفتن شنگال از ایزدی ها و تخلیه شنگال بود. این برای اولین بار نبود که اتفاق می افتاد. در طول تاریخ بارها این تکرار شده است. در مقابل چشم همگان 7 هزار زن ایزدی از سوی داعش ربوده شدند. در مقابل چشم جهانیان این زنان در بازارها به فروش گذاشته شدند. تراژیک ترین بخش آن نیز نامعلوم بودن سرنوشت سه هزار زن ایزدی با گذشت شش سال است. ده ها گور دستجمعی ایزدی کشف شدند. این حملات نه تنها علیه ایزدی ها بلکه علیه تمام مردم منطقه صورت گرفته است».

به نوشته روزنامه اورنسل، اوچه در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «پیش از قتل عام ها در شنگال 600 هزار انسان زندگی می کردند. پس از صدور فرمان 74 در شنگال 450 هزار ایزدی دست به پناهندگی زده اند. 33 هزار پناهنده ایزدی به کمپ های کردستان ترکیه پناه آوردند. در کوه شنگال 150 هزار ایزدی ماندند. هزاران ایزدی در اثر گرسنگی و تشنگی جان خود را از دست دادند. در برابر این قتل عام نیز مقاومت بزرگی شکل گرفت. هزاران ایزدی با مقاومت های صورت گرفته نجات پیدا کردند».

اوچه در خصوص حملات و برنامه های ترکیه در خصوص شنگال نیز خاطرنشان کرد: «دولت ترکیه به عنوان یک تهدید علیه شنگال به حساب می آید. در حالی که هنوز زخم های شنگال خوب نشده است حملات ادامه دارد. علی رغم گذشت شش سال از قتل عام هنوز ایزدی هایی وجود دارند که در چادرها زندگی می کنند. در شنگال درام بزرگی جریان دارد. در چنین شرایطی دولت ترکیه نیز به حملات خود ادامه می دهد. دولت ترکیه به دنبال تخلیه شنگال است».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها