سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  یک‌شنبه 12 مرداد 1399  ::  13:51   

آذربایجان غربی دارای پایین ترین نرخ تورم اجاره بها در ایران

سرویس آذربایجان غربی- بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در بهار امسال (۱۳۹۹)، بیشترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه اجاره بها مربوط به استان لرستان با 35.8 درصد و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 7.5 درصد بوده است.

به گزارش کردپرس، به نقل از مرکز آمار ایران، شاخص قیمت اجاره بها واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در بهار امسال در حالی به بیش از ۱۷۵ واحد رسید که نسبت به بهار سال گذشته ۲۳.۳ درصد افزایش داشته است.

در بهار امسال (۱۳۹۹) بیشترین افزایش اجاره بها با 35.8 درصد مربوط به استان لرستان بوده، به طوری که اجاره بها در این استان در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته است.

پس از لرستان بیشترین افزایش اجاره بها در بهار امسال مربوط به استان‌های چهارمحال و بختیاری، ایلام، تهران، البرز، همدان، هرمزگان، قم و کرمانشاه بوده است.

همچنین کمترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه اجاره بها دربهار امسال مربوط به استان آذربایجان غربی با 7.5 درصد بوده است. در این بین استان کرمانشاه با ۲۲.۶ درصد در رده نُهمین استان گرانقیمت از لحاظ اجاره مسکن قرار گرفته است.

تورم نقطه به نقطه اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در زمستان سال ۹۸ در کل کشور ۲۲.۹ و  کرمانشاه با ۲۲ درصد تورم، در رده ۱۲ جدول و پایین‌تر از نرخ متوسط کشوری قرار داشت، اما به فاصله چند ماه، به جایگاه نُهم جدول تورمی در بخش مسکن رسیده است.

امسال بهار،  ایلام با 29.8 در رده سوم، کرمانشاه با ۲۲.۶ درصد در رده نُهمین، کردستان با 20.7 در میانه های رده بندی و در رده چهاردم نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه اجاره بها قرار دارد.