سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 13 مرداد 1399  ::  14:34   

مسرور بارزانی: قتل عام شنگال یکی از وحشیانه ترین جنایات در تاریخ معاصر است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نخست وزیر اقلیم کردستان در پیامی به مناسبت ششمین سالگرد قتل عام ایزدی ها توسط داعش، تاکید کرد که قتل عام شنگال یکی از وحشیانه ترین جنایات در تاریخ معاصر است.

به گزارش کردپرس به نقل از کردستان24، مسرور بارزانی در پیامی که مناسبت ششمین سالگرد حمله داعش به شنگال منتشر شده، با اشاره به قتل عام ایزدی ها و آواره و ربوده شدن آنان توسط داعش، تاکید کرد که قتل عام شنگال یکی از وحشیانه ترین جنایات علیه بشریت در تاریخ معاصر و بخشی از حملات تروریست ها علیه مردم کُرد است.

نخست وزیر اقلیم کردستان،اعلام کرده که ایزدی ها علیرغم همه جنایات و مصائبی که با آن روبرو شده اند، به دفاع از زبان، هویت، فرهنگ و آیین خود ادامه می دهند.

وی اشاره کرده که شنگال با فداکاری نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان و با فرماندهی مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) از اشغال داعش آزاد شده و خواستار همکاری همگانی برای بازسازی و آبادانی شنگال و عادی سازی وضعیت آن شد، به نحوی که هیچ شبه نظامی و نیروی مسلح خارجی در این منطقه باقی نماند و دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در دفاع از امنیت این منطقه هماهنگ باشند.

بارزانی تاکید کرده که دولت اقلیم کردستان به تلاش های خود برای آزاد کردن و بازگرداندن افرادی که توسط داعش ربوده شده و هنوز در اسارت هستند، ادامه می دهد همچنانکه پیشتر بسیاری از آنان را بازگردانده است.

وی از دولت مرکزی عراق نیز خواست که به کردهای ایزدی غرامت پرداخت کرده و به آوارگان برای بازگشت به محل سکونت خود کمک کند.