انتشار:  دوشنبه 13 مرداد 1399  ::  18:40   

مشاور الکاظمی: انتخابات نیمی از مشکلات مناطق مورد اختلاف بغداد و اربیل را حل می کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - مشاور نخست وزیر عراق در امور انتخابات تأکید کرد قانون انتخابات کنونی، نیمی از مشکلات مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد را حل خواهد کرد.

به گزارش کردپرس به نقل خبرگزاری رسمی عراق، "عبدالحسین الهنداوی" مشاور نخست وزیر عراق در امور انتخابات گفت: در برخی از مناطق مورد مناقشه میان اقلیم کردستان و دولت فدرال مشکلاتی وجود دارد. اما قانون انتخابات کنونی نیمی از این مشکلات را حل می کند. زیرا در صورتی که قانون انتخابات مذکور تصویب شود انتخابات در حوزه های کوچک انجام می گیرد و حوزه های کوچک مانند حوزه های بزرگ از جمله حوزه هایی در سطح استان یا شهرستان، مشکلات بزرگی را به وجود نمی آورند.

الهنداوی با تأکید بر ضرورت وجود نظارت گسترده بر انتخابات از سوی کاندیداها و رأی دهندگان، حضور شرکت های نظارتی داخلی و بین المللی معتبر در عرصه انتخابات و همچنین استفاده از فناوری نوین در این زمینه را عامل مؤثری در زمینه کاهش تخلفات و تقلب دانست.

مشاور نخست وزیر عراق، اواسط سال آینده میلادی را زمان مناسبی برای برگزاری انتخابات دانست و گفت: برگزاری انتخابات نیازمند برخی شروط است که باید تحقق یابند. برخی از آنها مانند تصویب قانون انتخابات و سایر قوانین لازم جزو مسئولیت های دستگاه قانون گذاری است. برخی دیگر نیز در چارچوب وظایف کمیسیون عالی انتخابات قرار می گیرد. همچنین وضعیت امنیتی و نظارت بر انتخابات و ارتباط با سازمان های بین المللی به ویژه سازمان ملل و همکاری با تیم ناظران اروپایی و آمادگی آنها برای کمک به عراق برای برگزاری انتخابات از جمله امور مرتبط با انتخابات است که باید در نظر گرفته شود.

عبدالحسین الهنداوی همچنین افزود: دولت قول داده است همه تسهیلات لازم از جمله حمایت سیاسی، لجستیک، فنی و همه امکانات مورد نیاز کمیسیون عالی انتخابات را در اختیار آن نهاد قرار دهد.

الهنداوی افزود: کمیسیون انتخابات، اعلام کرد طرحی را ارائه کرده است که در ابتدای ماه ژوئیه (اواسط تیر ماه گذشته) آغاز می شود و تا ابتدای سال آینده میلادی ادامه می یابد. در این مدت، اسامی شرکت کنندگان براساس سیستم بایومتریک، تهیه می شود. همچنین طرح هایی درباره کاندیداها و آموزش نیروی انسانی با هدف برگزاری موفقیت انتخابات در دست اجرا است.