سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 13 مرداد 1399  ::  22:07   

نچیروان بارزانی:

گروههای مسلح غیرقانونی از مصائب ایزدی ها برای اهداف سیاسی بهره برداری می کنند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس اقلیم کردستان طی پیامی به مناسبت ششمین سالگرد قتل عام کردهای ایزدی توسط داعش، اعلام کرد که شنگال تبدیل به مرکزی برای گروه های مسلح غیرقانونی شده که از مصائب ایزدی ها برای اهداف و  برنامه های سیاسی بهره برداری می کنند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت رسمی ریاست اقلیم کردستان، نچیروان بارزانی در این پیام با اشاره به اینکه هیچ کسی باور نمی کرد در قرن بیست و یکم بشریت شاهد چنین جنایتی باشد که همه جهان را دچار شوک کند گفت که  ششمین سالگرد این فاجعه در حالی فرا می رسد که هنوز مصائب ایزدی ها پایان نیافته و هزاران تن از آنان در اردوگاه های آوارگان در شرایط دشوار و نامناسبی به سر می برند.

رئیس اقلیم کردستان تاکید کرده که شنگال تبدیل به مرکز گروه های مسلح غیرقانونی شده که بدون توجه به آزار و اندوه ایزدی ها از مصائب آنان برای اهداف و برنامه های سیاسی بهره برداری می کنند.

همچنین اعلام کرده که اقلیم کردستان به تلاش برای بازسازی و عمران شنگال و تبدیل آن به یک استان مستقل، ادامه داده و در این راستا هرگونه همکاری را با دولت مرکزی عراق و مدیریت استان موصل انجام می دهد و در سطح بین المللی نیز برای معرفی قتل عام ایزدی ها به عنوان نسل کشی و محاکمه و مجازات عاملان آن، تلاش می کند.

وی با اشاره به اینکه ایزدی ها هزاران سال در سرزمین خود با ایمان به آیین خود زیسته اند بر ضرورت حفظ فرهنگ آنان تاکید کرده و به ایزدی ها اطمینان خاطرداد که تلاش برای یافتن و بازگرداندن ایزدی های ربوده شده توسط داعش ، ادامه می یابد.