انتشار:  دوشنبه 13 مرداد 1399  ::  23:43   

اظهارات متناقض درباره توافق نفتی میان آمریکا و کردهای سوریه

سرویس جهان- در حالی که وزیر خارجه آمریکا از نهایی شدن توافق نفتی میان کردها و یک شرکت آمریکایی خبر داده، برخی مقامات کرد می گویند مذاکرات هم با شرکت های آمریکایی و هم روسی ادامه دارد و هیچ چیزی نهایی نشده است.

 

به گزارش کردپرس، سناتور لیندسی گراهام و مایک پمپئو در جلسه اخیر استماع کمیته روابط خارجی سنا از نهایی شدن قرارداد میان یک شرکت نفتی آمریکایی و کردهای سوریه برای بهینه سازی تاسیسات نفتی در شمال شرق سوریه خبر داده اند.

با این حال، اداره خودگردان کردی در شمال سوریه نهایی شدن هر گونه قرار داد نفتی میان کردهای سوریه و شرکت های آمریکایی را رد کرده است.

پمپئو ادعا کرده بود که قرار داد به مرحله اجرا رسیده است و برخی دیگر از شرکت دلتا کرسنت انرژی به عنوان شرکت پیمانکار نام برده اند.

یکی از مقامات ارشد اداره خودگردان کردی که نخواسته نامش فاش شود، به مجله نشنال اینترست آمریکا گفته است هیچ شرکتی هنوز قرارداد نفتی با کردها نبسته است.

وی تاکید کرده است که هم شرکت های روسی و هم آمریکایی خواهان فعالیت نفتی در منطقه تحت کنترل کردها هستند اما هیچ کدام از این شرکتها قراردادی با اداره خودگردان کردی در شمال شرق سوریه امضا نکرده است.

عاهد الهندی، تحلیلگر سوری- آمریکایی  که از نزدیک با کردهای سوریه کار کرده نیز معتقد است هنوز مسائل بسیاری از جنبه های مختلف وجود دارد که باید حل شوند.

عابد حامد المهباش، از مقامات ارشد مدیریت خودگردان کردی در شمال سوریه نیز گفته است فعلا کردها در حال مطالعه درخواست شرکت های روسی و آمریکایی برای کار در منطقه شمال و شمال شرق سوریه هستند.

مقام کرد تاکید کرده است که شرکت دلتا کرسنت انرژی آمریکا که گفته می شود با کردها قرار داد بسته، فعلا مجوز دولت آمریکا را در دست دارد و قراردادی با کردها نبسته است؛ موضوع هنوز مورد مناقشه و بررسی است. به نوشته نشنال اینترست، شرکت های آمریکایی برای کار در سوریه، به دلیل تحریم این کشور از سوی آمریکا به مجوز دولت نیاز دارند.

عاهد الهندی تاکید کرده است که لیندسی گراهام و مایک پمپئو در اعلام قرارداد عجله کردند. تصمیم آمریکا به کار کردن در میدان های نفتی چیز خوبی است اما قراردادی امضا نشده است. مسائل زیادی وجود دارد. برای مثال، برای انتقال نفت مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به خارج از طریق خاک عراق به مجوز دولت این کشور نیاز است. این شرکت آمریکایی فقط مجوزی از سوی خزانه داری آمریکا دریافت کرده است.

دفتر وزیر خارجه آمریکا و لیندسی گراهام هنوز به درخواست برای ارائه توضیح درباره اعلام یک توافق میان کردها و شرکت آمریکایی پاسخ نداده اند.

کد خبرنگار: 40101