سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 15 مرداد 1399  ::  11:54   

تحقیق محرمانه آمریکا درباره ارتباط YPG با گروه آنتیفا

سرویس جهان- بر اساس مدارکی که به دست دو مجله نشنال اینترست و نیشن آمریکا رسیده، وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره احتمال ارتباط اعضای خارجی نیروهای کرد سوریه با گروه معترض آمریکایی آنتیفا و تاثیرپذیری این گروه از آموزش ها و ایده های نیروهای کرد، به صورتی مخفیانه تحقیق کرده است.

 

به گزارش کردپرس، مجله نیشن آمریکا در گزارشی از تحقیقات مخفیانه وزارت امینت داخلی آمریکا درباره حضور شهروندان این کشور در سوریه و پیوستن آنها به نیروهای کرد سوریه خبر داده است. بر اساس این گزارش، وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره تک تک شهروندان آمریکایی که به منطقه تحت کنترل کردهای سوریه رفته اند به صورتی مخفیانه تحقیقات مفصلی به عمل آورده است.

بر اساس اطلاعات محرمانه ای که مجله نیشن به آن دست یافته، وزارت امنیت داخلی آمریکا نه تنها در مورد پیوستن شهروندان آمریکایی به نیروهای کرد سوریه، بلکه در مورد پیوستن احتمالی آنها به نیروهای پ.ک.ک و یا نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان تحقیق کرده است. این نشریه ادعا کرده است که این گزارش محرمانه را یکی از مقامات سابق وزارت امنیت داخلی آمریکا در اختیار آن قرار داده است.

مقامات آمریکایی بیشتر به دنبال این بودند که ببینند آیا افرادی که از آمریکا به سوریه و عراق رفته و به نیروهای کرد پیوسته اند ارتباطی با گروه افراطی آنتیفا در آمریکا دارند و یا به دلیل برخی گرایشات چپ گروه های شبه نظامی مانند YPG، احتمال انتقال تجربیات آنها به داخل آمریکا وجود داشته یا خیر. بر اساس گزارش نیشن، تنها در دو مورد شواهدی از این دست یافت شد که یک مورد آن عکس گرفتن اعضای آمریکایی نیروهای کرد سوریه در کنار پرچم آنتیفاها بوده است.

با این حال، گزارش وزارت امنیت داخلی آمریکا تاکید می کند که ارتباط روشنی میان ایدئولوژی آنتیفاها با پروژه فدرالیسم دموکراتیک کردهای سوریه وجود دارد.

این تحقیقات از این نظر حائز اهمیت است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در آغاز تظاهرات گسترده آمریکا در اعتراض به کشتن جان فلوید سیاه پوست، تهدید کرده بود گروه آنتیفا را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام خواهد کرد. ترکیه که نیروهای کرد سوریه را تروریست خطاب کرده و عملیات نظامی علیه آنها انجام داده است، به تکاپو افتاد تا به دونالد ترامپ نشان دهد نیروهای کرد سووریه از گروه آنتیفا حمایت می کنند و این دو گروه با هم همکاری گسترده ای دارند.

مجله نشنال اینترست آمریکا نیز در گزارشی از تحقیق نهادهای امنیتی آمریکا در مورد حضور شهروندان این کشور در کنار نیروهای کرد خبر داده و گفته است بیشتر شهروندانی که به کردها پیوسته و اکنون به خاک آمریکا باز گشته اند مورد بازپرسی قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی در کنار تحقیق پیرامون علت پیوستن شهروندان آمریکایی به نیروهای کرد سوریه، نگران استفاده شهروندان آمریکایی از این مسیر برای پیوستن به گروه های افراطی مانند داعش بوده اند. در واقع مقامات آمریکایی کمتر نگران پیوستن شهروندان آمریکا به نیروهای کرد بودند بلکه از این نگران بودند که شهروندان این کشور بخواهند بعد از ورود به سوریه، از طریق مناطق تحت کنترل کردها به داعش یا دیگر گروه های تندرو محلق شوند.

با این حال برخی اعضای آمریکایی نیروهای کرد سوریه به نشریه نشنال اینترست گفته اند پیوستن به داعش از طریق مناطق تحت کنترل کردهای سوریه میسر نبود و تنها راه مطمئن برای دسترسی به مناطق تحت کنترل داعش سفر به ترکیه و سپس راهی شدن به مناطق تحت کنترل داعش بوده است. بر این اساس، آمریکاییها برای رفتن به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه از مسیر عراق و اقلیم کردستان عراق استفاده می کردند و برای بازگشت به آمریکا نیز از همین مسیر استفاده کرده اند.

بر اساس گزارش این نشریه، با این که آمریکا در مورد رفتن شهروندان این کشور به سوریه و پیوستن به نیروهای کرد تحقیقات زیادی کرده، اما رفتار این کشور با اعضای خارجی YPG بهتر از کشورهای اروپایی بوده است. کشورهای اروپایی کسانی را که به نیروهای کرد پیوسته اند مجرم شناخته و حتی کسانی را که از این افراد حمایت مالی کرده اند نیز مورد بازجویی و بازپرسی قرار داده است.

این نشریه با اشاره به قرارداد احتمالی نفت میان نیروهای کرد سوریه با یک شرکت آمریکایی بعید می داند آمریکا بخواهد نیروهای کرد سوریه را در لیست گروه های تروریستی قرار دهد بلکه احتمالی می رود حمایت این کشور از کردها سوریه بیشتر شود.

کد خبرنگار: 40101