سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 16 مرداد 1399  ::  01:16   

عضوکمیته بررسی سقوط موصل:

بازرانی برای کنترل مجدد بر استان نینوا از اردوغان کمک گرفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یک عضو کمیته بررسی سقوط موصل از جزئیات عقب نشینی نیروهای کرد از نینوا و پشت کردن آنها به ایزدی ها در شنگال پرده برداشت و گفت: مسعود بارزانی، برای سلطه مجدد بر استان نینوا، از ارتش ترکیه کمک گرفت؛ همانگونه که در زمان صدام نیز از وی برای رویارویی با اتحادیه میهنی کمک گرفته بود.

به گزارش کردپرس، "عبدالرحمن اللویزی" در گفتگو با سایت عراقی "المعلومه" گفت: به دنبال اشغال استان نینوا توسط داعش، نیروهای پیشمرگ وارد مقر فرماندهی لشکر سوم ارتش عراق در تمارات شدند و کلیه سلاح و تجهیزات موجود در آن را در اختیار گرفتند. سناریوی مذکور، دقیقا مشابه حوادث لشکر 12 کرکوک بود و پست های بازرسی پیشمرگ فقط 50 متر با پست بازرسی داعش فاصله داشت و هیچ کدام از آنها کاری به دیگری نداشتند.

اللویزی افزود: نیروهای پیشمرگ در استان نینوا یک لشکر بودند که به صورت پنج تیپ در پنج شهرستان مخمور، حمدانیه، تل کیف، شیخان و شنگال مستقر شده بودند و تیپ مستقر در دشت نینوا از نیروهای گارد ریاست اقلیم کردستان موسوم به "زیره وانی" بود. شش سال پیش در چنین روزی، نیروهای پیشمرگ بدون شلیک حتی یک گلوله از شهر شنگال عقب نشینی کردند و بدین ترتیب کردهای ایزدی با سرنوشت تلخی مواجه شدند.

این عضو کمیته بررسی دلایل سقوط موصل تأکید کرد: تنها یگان های کوچک و ساده ای از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در کوه شنگال باقی ماندند. به همین دلیل اهالی شنگال به سمت کوه و محل استقرار این نیروها پناه بردند و آنها از اهالی در مقابل تعقیبشان توسط عناصر داعش دفاع کردند. به همین دلیل دولت عراق مجبور به تعامل با نیروهای پ.ک.ک به عنوان تنها نیروی موجود در صحنه در کنار ایزدی ها شد. پس از آن نیروهای پ.ک.ک ایزدی ها را برای عبور از رشته کوههای شنگال و رفتن به سمت دیگر آن و همچنین عبور دادن آنها از طریق گذرگاه پیشخابور به سمت دهوک، کمک کردند. از این رو، ایزدی ها همواره خودشان را مدیون پ.ک.ک می دانند و شماری از آنها به این حزب پیوستند و دسته های نظامی موسوم به "یگان های مقاومت شنگال" را تشکیل دادند. این در حالی است که حزب دمکرات کردستان (پارتی) همواره دولت عراق را به تعامل به پ.ک.ک متهم می کند.

عبدالرحمن اللویزی در پایان تصریح کرد: دلیل اتهام حزب دمکرات به دولت عراق برای تعامل با نیروهای پ.ک.ک، از دست دادن نفوذش در منطقه و جایگزین شدن آن با یگان های مقاومت شنگال می باشد. حزب دمکرات کردستان عراق، برای غلبه بر این یگان ها، از اردوغان درخواست کمک می کند؛ سناریویی که درخواست کمک حزب دمکرات از صدام برای حمله به سایر کردهای رقیب آن (اتحادیه میهنی) را در اذهان تداعی می کند.