انتشار:  پنج‌شنبه 16 مرداد 1399  ::  09:45   

استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه در مصاحبه با کردپرس:

کمک آمریکا به کردهای سوریه در بهره برداری از نفت، قدم بزرگتری به سمت خودمختاری بیشتر است

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه به خبرگزاری کردپرس گفت: توافق نفتی آمریکا با کردهای سوریه در بهینه سازی صنعت نفت، قدم بزرگتری برای کردها در رسیدن به خودمختاری بیشتر است.

 

به گزارش کردپرس، هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از توافق یک شرکت نفتی نوپای آمریکایی به نام دلتا کرسنت انرژی با مدیریت خودگردان کردی در شمال سوریه برای بهینه سازی تاسیسات نفتی در منطقه شمال شرقی سوریه و افزایش تولید نفت خبر داد. از سوی دیگر، یک هفته قبل از آن هم نیروهای آمریکایی و فرانسوی در یک تمرین نظامی مشترک با نیروهای کرد سوریه، این نیروها را با آخرین تاکتیک های جنگی بویژه چتربازی و کار با پهبادها آشنا کردند. تحلیلگران منطقه خاورمیانه این دو اقدام کشورهای غربی در همکاری با نیروهای کرد سوریه را تحول جدیدی توصیف کرده اند.

خبرگزاری کردپرس درباره این دو موضوع با فابریس بالانشه، تحلیلگر مسائل سوریه و استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه گفتگو کرد.

دکتر فابریس بالانشه درباره توافق نفتی شرکت آمریکایی با کردهای سوریه گفت: فعلا مهم ترین چیز در مورد ارتباط میان کردهای سوریه و آمریکا همین معامله نفتی است. اگر شرکت آمریکایی به کردها کمک کند بدون کمک دولت سوریه، از این نفت بهره برداری کنند قدم بزرگتری به سمت خودمختاری بیشتر کردها در سوریه است.

استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه درباره تمرین نظامی مشترک میان نیروهای کرد سوریه و نیروهای فرانسوی و آمریکایی افزود: در مورد آموزش و تمرین نظامی مشترک اخیر میان نیروهای کرد و نیروهای آمریکایی و فرانسوی، من مطمئن نیستم که نیروهای فرانسوی در امر آموزش نیروهای کرد در روژاوا مشارکت داشته باشند.

دکتر بالانشه درباره حضور نیروهای آمریکایی در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال شرق این کشور به خبرگزاری کردپرس گفت: درست است که نیروهای آمریکا همچنان در شمال شرق سوریه حضور دارند اما این حضور ضعیف است. در مورد تغییر نظر ترامپ در مورد کردهای سوریه اطلاعی ندارم. اما ما فرانسوی ها باید با سیاست اردوغان در سوریه مقابله کنیم و این به دلیل دخالت ترکیه در کشور لیبی است. فرانسه نمی خواهد نیروهای جدید به سوریه بفرستد اما در مورد قصد آمریکا برای افزایش نیرو در سوریه مطمئن نیستم.

استاد دانشگاه لیون فرانسه در مورد سیاست کنونی آمریکا پیرامون حضور در شمال سوریه و همکاری با کردها گفت: به طور خلاصه باید گفت که سیاست آمریکا حفظ وضعیت کنونی در سوریه و منطقه تحت کنترل کردهاست نه خروج نیروها.

کد خبرنگار: 40101