سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 16 مرداد 1399  ::  11:14   

مقامات آمریکایی مطرح کردند؛

توافق نفتی با کردها، بهانه ای برای ادامه حضور آمریکا در سوریه

سرویس جهان- مقامات فعلی و سابق آمریکایی می گویند هدف از توافق نفتی میان یک شرکت نفتی آمریکایی با کردهای سوریه، ادامه حضور نیروهای آمریکا در سوریه در قالب مبارزه با داعش است.

 

به گزارش کردپرس، هفته گذشته برخی مقامات ارشد آمریکا از جمله وزیر خارجه این کشور از توافق میان یک شرکت نفتی این کشور با نیروهای کرد سوریه برای بازسازی تاسیسات نفتی تحت کنترل کردهای سوریه در شمال شرق این کشور خبر دادند. به نوشته المانتور، توافق میان کردها و شرکت آمریکایی 25 ساله است.

اما مقامات فعلی و سابق آمریکا درباره هدف این کشور از توافق نفتی با کردها به مجله فارن پالسی گفته اند آمریکا با این توافق زمینه را برای ادامه حضور نیروهای خود در سوریه فراهم می کند. آنها می گویند آمریکا می خواهد از نفت سوریه برای استفاده کردها و نه هیچ کس دیگری محافظت کند.

یکی از مقامات سابق دولت دونالد ترامپ در این باره به فارن پالسی گفته است «  من فکر می کنم که اکنون وزارت دفاع و خارجه آمریکا می توانند در برابر دونالد ترامپ استدلال کنند که ما باید در سوریه بمانیم تا نفت همچنان جریان داشته باشد و گرنه این شرکت همه سرمایه گذاری خود را در این منطقه از دست خواهد داد. بنابراین، این معامله هدیه ای برای آن دسته از آمریکایی هاییست که می خواهند این کشور همچنان در سوریه حضور داشته باشد.»

یکی دیگر از مقامات آمریکایی تاکید کرد که حضور کنونی نیروهای آمریکا در سوریه فقط به خاطر تلاش های وزارت خارجه این کشور برای مذاکره بر سر توافق نفتی است.

مقام دیگر آمریکایی درباره تاثیر توافق نفتی میان کردها و شرکت آمریکایی، گفت: این مسئله می تواند به ادامه حیات و حضور نیروهای کرد-عرب سوریه در شمال شرق سوریه و کنترل آن کمک می کند. در عین حال، از دست یابی دولت مرکزی سوریه به درآمد میدان های نفتی تحت کنترل کردها جلوگیری می کند.

با این حال، برخی تحلیلگران هشدار می دهند برای آمریکا و کردها دشوار خواهد بود بازار دیگری غیر از بازار داخل سوریه برای نفت تولید شده پیدا کنند. علاوه بر آن، بیش از 60 درصد تاسیسات نفتی سوریه بر اثر جنگ آسیب دیده است.

منابع مطلع به فارن پالسی گفته اند آمریکا موافقت کرده است دو سیستم پالایش نفت خام متحرک در اختیار کردهای سوریه قرار دهد. قبلا هم ترکیه و هم اقلیم کردستان که همسایه کردهای سوریه هستند تمایلی برای تصفیه نفت کردهای سوریه نشان نداده اند.

فارن پالسی در ادامه نوشت: اما معامله نفتی آمریکا با کردهای سوریه از نظر برخی به معنای نقض حاکمیت سوریه است زیرا سازمان ملل هم فقط بر تعامل با یک دولت مرکزی در سوریه تاکید دارد.

یکی از مقامات کنگره آمریکا هم در تایید این مسئله خطاب به وزارت خارجه و دفاع آمریکا می گوید:« شما می توانید این نفت کثیف را از دل زمین بیرون بیاورید؛ اما نمی توانید با آن هیچ کاری بکنید. تنها راه تعامل با دولت بشار اسد.»

کد خبرنگار: 40101