انتشار:  پنج‌شنبه 16 مرداد 1399  ::  19:20   

تالاب «نوروزلوی» میاندوآب دوباره در آتش سوخت

سرویس آذربایجان غربی- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری میاندوآب گفت: ۳.۵ هکتار از جنگل‌های منطقه حفاظت شده تالاب "نوروزلوی" این شهرستان براثر عامل انسانی در آتش سوخت.

به گزارش کردپرس، این دومین بار است که طی سال جاری تالاب "نوروزلوی" میاندوآب طعمه حریق می شود، نخستین بار اوایل تیر ماه بود که 5 هکتار از این تالاب که جز منطقه حفاظت شده میاندوآب هم است در آتش سوخت.

این تالاب با یک هزار و ۲۰۰ هکتار مساحت، محل زیست انواع حیوانات و پرندگان کم‌نظیر بوده و یکی از مناطق پنجگانه تحت حفاظت و مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی به شمار می رود، اما در مرداد ماه جاری نیز برای دومین بار آتش گرفت.

روز گذشته 3.5 هکتار از جنگل‌های منطقه حفاظت شده تالاب "نوروزلوی" براثر عامل انسانی در آتش سوخت و پس از گزارش مردمی به واسطه سامانه ۱۲۵ این سازمان با تجهیزات خودرویی به محل اعزام شدند.

به گفته رییس سازمان آتش نشانی میاندوآب؛ علت این آتش‌سوزی عمدی بوده که توسط افرادی ناشناس روی داده است و پس از حدود یک ساعت تلاش آتش با کمک‌ آتش‌نشانان مهار و از گسترش آن جلوگیری شد.

مولایی ادامه داد: : پس از مهار آتش در مرحله نخست به علت وزش باد، آتش دوباره شعله‌ور شد که با اعزام مأموران آتش‌نشانی دوباره حریق در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهار شد.

گفتنی است؛ آب مورد نیاز تالاب نوروزلوی میاندوآب از طریق رودخانه زرینه‌رود تامین می‌شود؛ این تالاب در سال ۱۳۹۱ در ردیف مناطق حفاظت شده استان قرار گرفته است.