سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 17 مرداد 1399  ::  15:33   

جزئیات توافق نفتی کردهای سوریه با آمریکا

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه می گویند پالایشگاهی به ارزش 150 میلیون دلار در شمال شرق سوریه ساخته می شود و جستجو برای نفت در سه منطقه آغاز خواهد شد.

 

به گزارش کردپرس، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته از یک توافق نفتی میان شرکتی آمریکایی با اداره خودگردان کردی در شمال سوریه خبر داد. با این که گفته شده هنوز توافقی امضا نشده، اما مقامات آمریکایی و کرد سوریه می گویند شرکت دلتا کرسنت انرژی مجوز فعالیت در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه را از وزارت خزانه داری آمریکا دریافت کرده و مشمول تحریم های آمریکا علیه سوریه نمی شود.

مقامات کرد درباره جزئیات قرار داد نفتی با این شرکت به سایت VOA گفته اند شرکت دلتا کرسنت یک پالایشگاه نفت به ارزش 150 میلیون دلار در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه احداث خواهد کرد. این پالایشگاه نفت خام استخراج شده در میدان های نفتی شمال شرق سوریه را که تحت کنترل نیروهای کرد و نظامیان آمریکایی است تصفیه می کند.

مقامات کرد همچنین گفته اند این شرکت آمریکایی که به نوشته المانیتور قراردادی 25 ساله با کردها بسته است به دنبال کشف میدان های نفتی دیگری در این منطقه نیز هست.

مقامات کرد گفته اند این شرکت آمریکایی در سه منطقه رمیلان، تل حمیص و تل براک به دنبال کشف منابع جدید نفت خام خواهد بود.

بر اساس گزارشها، کردها در حال حاضر روزانه حدود 30000 بشکه نفت خام از میدان های نفتی استخراج می کنند. این شرکت آمریکایی قصد دارد با بخینه سازی و مدرن سازی میدان های نفتی، میزان تولید نفت خام را نیز افزایش دهد.

با این حال، جاشوا لاندیس، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهما هشدار داد اگرچه قرارداد شرکت آمریکایی به نفع کردهاست اما وجهه قانونی نداشته و هیچ کدام از کشورهای منطقه و همچنین روسیه موافق فعالیت این شرکت آمریکایی در شمال شرق سوریه نیستند.

وی به کردهای سوریه هشدار داد آمریکا یک بار آنها را در برابر حمله ترکیه رها کرده و سرمایه گذاری یک شرکت آمریکایی به معنی حمایت دائمی آمریکا از آنها نیست و ممکن است آمریکا باز هم کردها را رها کند که در آن وقت پیامد سختی در انتظار کردهاست.