انتشار:  جمعه 17 مرداد 1399  ::  15:39   

نایب رئیس مجلس عراق:

بازگشت هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان به بغداد برای امضای توافق است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نایب رئیس مجلس عراق، با اشاره به اینکه گفتگوهای اربیل و بغداد به توافق نزدیک شده، گفت که بازگشت هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان به بغداد برای امضای توافق با بغداد است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از شارپرس، بشیر حداد با اشاره به گفتگوهای اخیر که میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان انجام شده، گفت که این گفتگوها به حصول توافق نزدیک شده و فقط امضای این توافق باقی مانده است.

نایب رئیس مجلس عراق، افزود که سفر آتی هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان به بغداد برای امضای توافقی است که در حال حصول با دولت مرکزی است.

 وی تاکید کرد که اگر اقلیم به تعهدات خود پایبند نباشد، بغداد هیچ امتیازی را به آن نمی دهد و دولت اقلیم نیز اعلام کرده که تمامی تعهدات و مسئولیتهای قانونی خودرا اجرا می کند، مشروط بر اینکه بغداد نیز مسئولیت های قانونی خود (در قبال اقلیم کردستان ) را کاملا اجرایی کند.

همچنین خاطر نشان ساخت توافقی که اکنون با مصطفی کاظمی نخست وزیر اقلیم کردستان صورت می گیرد، موقتی و تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق است و پس از انتخابات باید توافق جدیدی با دولت مرکزی حاصل شود.

این در حالی است که تاکنون هیئت مذاکره کننده اقلیم چندین بار برای گفتگو با مقامات دولت مرکزی عراق به بغداد سفر کرده و قرار است هفته آینده این هیئت بار دیگر به بغداد بازگردد.

دولت مرکزی اعلام کرده که در قبال دریافت 50 درصد درآمدهای اقلیم، ماهیانه 350 الی 400 میلیارد دینار را به عنوان بودجه و 60 میلیارد دینار را به عنوان استحقاقات مالی نیروهای پیشمرگ، به اقلیم پرداخت می کند.